Nechtěné dědictví: Architekt Jan Dvořák (1925–1998)

Monografická výstava věnovaná dílu architekta Jana Dvořáka je důležitým počinem nejen pro připomenutí významné brněnské osobnosti, ale také pro posílení pozice architektonické produkce druhé poloviny 20. století v povědomí široké veřejnosti. Jan Dvořák byl autorem desítek realizací v Brně i mimo něj, architektem publikujícím a angažovaným v dobových kauzách souvisejících se záchranou meziválečné architektury (stál např. u prvních snah o záchranu vily Tugendhat) či urbanistickým rozvojem města. Přesto jeho tvorba nebyla v odborné literatuře dosud zhodnocena a mnohé stavby trpí novodobými zásahy, přestavbami a demolicemi. Smazává se tak důležitá stopa moderních dějin Brna.

„Nechtěné dědictví“ tedy neodkazuje výhradně k jeho tvorbě, ale poukazuje na vysoce aktuální téma postupného mizení kvalitních architektonických i uměleckých realizací řady autorů a autorek stejné generace. Současný osud staveb architekta Dvořáka, který tvořil zejména v 60. až 80. letech minulého století nejen v Brně, ale v mnoha dalších městech tehdejšího Československa, se tak stal určitým „exemplárním případem“ a tvoří ústřední linku celé výstavy.

Architekt Jan Dvořák v průběhu šedesátých let minulého století aktivně vystupoval proti neadekvátním zásahům do realizací brněnské meziválečné architektury. O jeho respektu a nepochybně i obdivu k meziválečným realizacím vypovídá i jeho osobní nasazení při pátrání po původním nábytku z vily Tugendhat navrženém designerkou Lilly Reichovou a architektem Ludwigem Miesem van der Rohe. Právě originální kusy nábytku i následně pořízené repliky se stanou ústředním tématem výstavní instalace.

Autorkou výstavy je historička architektury z brněnského kolektivu 4AM/Fórum pro architekturu a média, Šárka Svobodová. Výstavu ve vile Tugendhat připravuje ve spolupráci s kurátorkou vily Tugendhat Lucií Valdhansovou, architektem Jaroslavem Sedlákem, fotografem Zdeňkem Porcalem a grafickým designerem Jozefem Ondríkem. 

Osobnost Jana Dvořáka je představena v Brně na třech místech: kromě Vily Tugendhat také na hradě Špilberku a další pak v kulturním prostoru Praha. 

Ve čtvrtek 1. 6. proběhne od 19 h ve Vile Tugendhat přednáška autorky výstavy o tvorbě Jana Dvořáka, jejíž součástí bude i neformální diskuze s jeho spolupracovníky z Projektového ústavu Českých výrobních družstev.

Výstava je nejen součástí všech prohlídkových okruhů, ale je přístupná kdykoli během otvírací doby bez předchozí rezervace.

Cena vstupného je 50 Kč (bez možnosti slev).
Výstava ve vile Tugendhat bude probíhat v termínu 17. 5. – 2. 7. 2017.
www.tugendhat.eu
tisková zpráva

Související články:

Nechtěné dědictví  12.4.2017


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*