Komentované prohlídky seznámí zájemce s architekturou brutalismu
(ČTK) – Pražské stavby vzniklé v období normalizace a ne příliš oblíbené u veřejnosti mají podle části odborníků, architektů i umělců na první pohled opomíjené kvality. Na podzim se proto pod názvem Nejošklivější architektura Prahy uskuteční cyklus prohlídek některých těchto staveb s odborným výkladem. Při první z nich se bude věnovat budově Nové scény od architekta Karla Pragera, kterou zájemce 23. září od 17:00 provede hudebník, výtvarník a obdivovatel Pragerovy práce Vladimir 518.
Ke stavbám, které se v žebříčcích a hodnoceních veřejnosti opakovaně objevují jako ty nejošklivější v Praze, patří třeba dále budova bývalého Federálního shromáždění, hotel Pyramida na Břevnově, dispečink Dopravního podniku a žižkovský vysílač.
„Nalézt to zajímavé a obohacující i v na první pohled odlišné a možná i kontroverzní architektuře může být cestou k pochopení dalších podob umění i naší společnosti,“ uvedl k sérii prohlídek umělec Evžen Šimera ze spolku Scholastika, který akci pořádá. Mezi osobnostmi, které veřejnost s architekturou budov a jejich inventářem seznámí, budou například architekt Adam Gebrian či zakladatel časopisu Era 21 a kurátor Moravské galerie v Brně Rostislav Koryčánek.
Budova Nové scény Národního divadla byla postavena v letech 1977 až 1983 podle projektu Karla Pragera. Od svého dokončení je jednou z nejdiskutovanějším pražských staveb. Budova na Národní třídě se dělí na dvě části: ta, která přiléhá k baroknímu klášteru, je klidná, transparentní, s hladkým skleněným pláštěm. Druhá část se zvedá na masivních pilířích, mezi kterými se otevírá volný průchod na divadelní piazzetu a díky skleněným tvarovkám působí jako plastika. Ne každý jí však shledává kvalitní a architektonicky hodnotnou.
„Je důležité na kvalitu těchto budov veřejnost upozorňovat, aby nedošlo k podobné situaci jako s bývalým Hotelem Praha,“ připomněl Vladimir 518 nedávnou demolici jiné pražské stavby.
Budovy postavené v 60. až 80. letech často ve stylu tzv. brutalismu uplatňovaného i v západní Evropě čekají na přijetí veřejností, ale často i odborníky. Zatím se polemizuje i o tom, zda si takové stavby zaslouží památkovou ochranu. Aktuálně je tomu tak třeba v případě karlovarského hotelu Thermal autorů manželů Machoninových. Nedávno ohlásil majitel záměr zbourat bývalý Centrální dispečink tranzitního plynovodu, později sídlo Středočeské energetické na Vinohradské třídě nad Muzeem. Budovu zařadila kurátorka architektury v Národní galerii Radomíra Sedláková mezi architektonicky významné objekty Prahy z let 1850 až 2000.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.