Nová architektura mezi centry a periferiemi

(ČTK) – Výstava ostravského pracoviště Národního památkového ústavu představí architekturu první republiky na pomezí Moravy a Slezska. Součástí expozice budou například původní projektové dokumentace a fotografie. ČTK to řekla mluvčí ostravské pobočky ústavu Petra Batková.

Kurátorem výstavy Nová architektura mezi centry a periferiemi je Martin Strakoš a její příprava souvisí s výstavním projektem Galerie výtvarného umění v Ostravě Černá země? Mýtus a realita, která představuje prvorepublikové umělce spojené s Ostravskem. Vernisáž se uskuteční 18. října a v budově NPÚ Ostrava potrvá do 30. dubna příštího roku.

Expozice představuje prostřednictvím plánů, dobových fotografií a také několika modelů nejvýraznější díla té doby. Jsou mezi nimi sakrální stavby, radnice, administrativní paláce, bytová výstavba, kulturní, sportovní i školské budovy, industriální architektura. Zároveň věnuje pozornost tvorbě architektů spojených trvale s kulturními centry, jako byli Leopold Bauer, Vladimír Fischer, Marie Frommerová, Josef Gočár, Vlastislav Hofman, Bohumil Hübschmann a další.

Prezentace se zaměřuje na stavby z Moravské Ostravy, Slezské Ostravy, Opavy, Krnova, Nového Jičína, ale i Českého Těšína. „Cílem je prezentovat kvalitní architektonická díla regionu, z nichž mnohá zůstávají mimo širší povědomí. Výstava akcentuje úspěchy a hodnoty zdejší architektonické kultury té doby a neskrývá ani její limity,“ uvedla Batková.

Doplněno Stavbaweb:
Nová architektura mezi centry a periferiemi
aneb architektura první Československé republiky na pomezí Moravy a Slezska


19. 10. 2018 – 30. 4. 2019 (vernisáž 18. 10.)
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště Ostrava, Odboje 1941/1, Ostrava
Kurátor: Martin Strakoš

Informace o výstavě na stránkách NPÚ
Akce na Facebooku

Výstava Černá země? Mýtus a realita

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*