Nová rozhledna ve Vysoké Srbské

(ČTK) – U Vysoké Srbské na Náchodsku skončila výstavba rozhledny. Její základy vznikly loni, letos na jaře stavbaři rozhlednu na místě zkompletovali. ČTK to řekl starosta Vysoké Srbské Jožka Klučka. Satvba stála přes dva miliony korun.

„Minulý týden ve čtvrtek byla zkolaudovaná, je už přístupná. Oficiální otevření plánujeme až na později, až se uklidní situace v souvislosti s koronavirem,
“ řekl ČTK Klučka.

Podle něj je celokovová, 18 metrů vysoká rozhledna opláštěná dřevem, vyhlídková plošina je ve výšce 16 metrů.

Jde o druhou již dokončenou rozhlednu ze čtyř, které jsou v plánu na české straně hranice jako součást přeshraničního projektu Česko-polská Hřebenovka – východní část. Od loňská je otevřená rozhledna na Velké Deštné, před dokončením je stavba u Olešnice v Orlických horách. Čtvrtá rozhledna se staví nad Novým Hrádkem na Náchodsku.

„Kvůli koronaviru máme trochu skluz, pracovníci byli v karanténě. Termín na předání stavby byl prodloužen na konec května,“
řekla ČTK starostka Olešnice v Orlických horách Eva Stojková.

Nositelem projektu Česko-polská Hřebenovka – východní část je Euroregion Glacensis sdružující města a obce na české a polské straně. Součástí projektu na obnovu hřebenové trasy v česko-polském pohraničí v úseku mezi Krkonošemi a Jeseníky je 11 rozhleden, z toho čtyři v Královéhradeckém kraji.

Do projektu s finanční podporou EU patří také v prosinci otevřená lávka přes Orlici v Neratově a dvě infocentra v Neratově a na Novém Hrádku. Cílem iniciativy je oživit pohraniční oblast bývalých Sudet.

Doplněno Stavbaweb:
Fotografie ze stavby rozhledny najdete ZDE.

V rámci projektu bude vystaveno 11 rozhleden, z toho 8 bude historickým obnovením zaniklých rozhleden / vyhlídek nebo využitím jiného historického dědictví, pouhé 3 rozhledny jsou na nových místech
– Velká Deštná – Deštné v Orlických horách
– Feistův kopec – Olešnice v Orlických horách
– Šibeník – Nový Hrádek
– Vysoká Srbská
– Kladská hora – Powiat Kłodzki
– Czerniec – Międzylesie
– Jagodna – Bystrzyca Kłodzka
– Vrchmezí – Duszniki-Zdrój
– Guzowata – Radków
– Věž Słupiec – Gmina Miejska Nowa Ruda
–  Włodzická hora – Gmina Nowa Ruda
Další turistickou infrastrukturou je vybudování dvou infocenter, která vzniknou v Novém Hrádku na kopci Šibeník v bezprostřední blízkosti plánované rozhledny a v Neratově v bezprostřední blízkosti budovaného mostu propojujícího česko-polskou hranici.
Představení projektu:
Česko-polská Hřebenovka – východní část

www.hrebenovka.cz
www.euro-glacensis.cz/hrebenovka

Související články:

Rozhledna nad Olešnicí  1.4.2020
Rozhledna na vrchu Šibeník  26.2.2020
Nový Hrádek chce předělat starou větrnou elektrárnu na rozhlednu


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*