Autorem návrhu je atelier DRNH.
Litomyšl dokončila plavecký bazén, otevře jej v polovině října
Litomyšl (Svitavsko) 5. října (ČTK) – Litomyšl na Svitavsku dokončila plavecký bazén. O jeho výstavbě začala radnice uvažovat před deseti lety. S přípravou začala v roce 2006, samotnou stavbu zahájila loni v létě. Zázemí sportoviště si veřejnost může přijít prohlédnout 12. října na den otevřených dveří. ČTK o tom informovala mluvčí města Michaela Severová.
"Bazén bude tímto dnem spuštěn do testovacího provozu. V případě, že vše bude v pořádku, může být bazén otevřený již v úterý 19. října. Nejzazší termín je však 1. listopadu," uvedla mluvčí.
Cena stavby se několikrát měnila. Původně měl stát bazén 70 milionů korun, později radnice zvýšila limit na 100 milionů korun a nakonec se suma vyšplhala na 240 milionů korun. Vzhledem k tomu, že město chtělo získat evropské dotace, opět zkorigovalo výslednou cenu na 183 milionů korun. Stavebník nakonec bazén postavil za 116 milionů korun. Radnice nyní očekává, že polovinu částky uhradí dotace z Evropské unie.
Plavecký bazén stojí v místě bývalých tenisových kurtů a kolem jsou další sportoviště, například městský stadion nebo venkovní kurty a nafukovací hala. Zařízení nabídne plaveckou dráhu o délce 25 metrů, neplavecký a dětský bazén, vířivku, tobogán o délce 64 metrů a venkovní bazén.
Doplněno Stavabweb:
– investor: Město Litomyšl
– architekt: DRNH architektonická kancelář
– technický dozor: FORT, s. r. o.
– zhotovitel: PKS INPOS, a. s.
– manažer projektu: OHGS, s. r. o.
– zahájení stavby: červenec 2009
– dokončení stavby: říjen 2010
Město na návrh bazénu vypsalo soutěž a oslovilo ateliéry, které mají zkušenosti s podobnými realizacemi. Autoři vítězného návrhu z ateliéru DRNH mimo jiné rekonstruovali a dostavěli bazén na Kraví hoře v Brně, za který v roce 2005 získali Grand Prix Obce architektů. Porota stavbu označila „budovou vzácných architektonických kvalit“ a ocenila na ní především zasazení do krajiny a vynikající kvalitu detailů. Stejně citlivým přístupem se vyznačuje i litomyšlský návrh.
Technickou zajímavostí a zároveň dominantou celé stavby je tzv. kompaktní střecha. Podle autora Antonína Nováka vytváří parozábranu pomocí desek z pěnového skla pokládaných do litého asfaltu. Finální povrchová úprava je tvořena kombinací trávy a vlnitého titanzinkového plechu.
Základní popis:
plavecký bazén: 5 drah o délce 25 metů (do bazénu se vejde 428 m3 vody, plní se 3 dny, hloubka do poloviny bazénu 1,2 m, druhá polovina 1,8 m)
· neplavecký, dětský bazén: do malého bazénu se vejde 103 m3 vody, hloubka od 0,7 m do 1,2 m, vstupní sedací schody, vzduchovače – vodní sopka a tři chrliče využitelné také pro masáž zad a šíje
· bazén vířivky: obsahuje vzduchovalo a masážní trysky
· tobogán: tobogán o celkové délce 64 metrů prochází venkovním prostorem a ve své dojezdové části se navrací do halového výběžku a končí dojezdovým žlabem
· venkovní výplavový bazén: osazen anatomicky tvarovanými sedacími lavicemi s provzdušňovacími tryskami (perlinkou)
Bazén součástí areálu Černá hora
Novostavba krytého plaveckého bazénu v Litomyšli navazuje na dlouhodobou koncepci rozvoje rekreačně sportovního areálu Černá hora, která byla zpracována architektem Alešem Burianem již v roce 2000. Připomeňme, že zde byl postupně rekonstruován Městský stadion Černá hora s moderními atletickými drahami, fotbalovým a tréninkovým hřištěm, tribunou letního stadionu, realizován krytý zimní stadion, vystavěna Tenisová hala SPORT (tenis, squash, bowling) včetně venkovních kurtů a nafukovací haly. Krytý plavecký bazén, který je situován v místě bývalých tenisových kurtů přímo sousedí s areálem městského letního koupaliště, které bylo vybudováno za 1. republiky a zásadně zrekonstruováno počátkem devadesátých let minulého století. V rámci rekonstrukce byl vystavěn nový technologický objekt, malý bazén s tobogánem a zrekonstruován velký plavecký bazén. Součástí areálu jsou i rekreační plochy se vzrostlou parkovou zelení.
Související články:
Litomyšl bude mít napřesrok krytý plavecký bazén
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…