Budova, v níž je umístěna Puech-Chabalova filtrace, byla dokončena v roce 1926. Od té doby se v ní technologicky upravovala pitná voda formou pískovcové filtrace, v Čechách byla tato úprava používána pouze v Plzni a v Praze. Rozsáhlý objekt v Plzni tvořený třemi trakty byl architektonicky upraven na návrh Hanuše Zápala. Od roku 1994 není v rámci procesu úpravy vody využíván. Je významnou technickou památkou.
Objekt v areálu úpravny vody v Plzni na Homolce, kde se nachází systém Puech-Chabalovy filtrace, využívá od 1. ledna 2013 občanské sdružení Chabal k chovu ryb. Město tak po dlouhých letech našlo vhodný způsob využití této technické památky při minimalizaci finančních prostředků na její rekonstrukci.
Puech-Chabalova filtrace byla plzeňskou vodárnou provozována až do roku 1997. „Tehdy přestala být v rámci procesu úpravy vody využívána,“ upřesňuje technický náměstek primátora Petr Rund.
Významným segmentem a také nedílnou součástí technologie je rozsáhlá budova tvořená třemi trakty, jejíž architektonickou úpravu navrhl architekt Hanuš Zápal. „Nalézt využití pro tuto technickou památku bylo velmi problematické, a to nejen z důvodu specifičnosti této stavby, ale i proto, že se nachází uvnitř areálu úpravny vody na Homolce,“ vysvětluje náměstek a zároveň uvádí, že úřad prověřoval různé varianty, jak budovu využít i ve spolupráci se soukromým sektorem. V úvahu připadalo například muzeum historických vozidel nebo wellnes centrum. Žádný z těchto záměrů ale realizován nebyl.
Na začátku roku 2011 začalo město s ohledem na původní charakter objektu prověřovat možnost umístit do něj chov ryb. „Oslovili jsme rybářské spolky, svazy a sdružení v Plzeňském kraji a zjišťovali jejich zájem. Nakonec jsme se dohodli s nově založeným občanským sdružením Chabal,“ sděluje Petr Rund. Nájemní smlouva s předem danými podmínkami byla uzavřena
31. prosince minulého roku. Předmětem nájmu je objekt Puech-Chabalovy filtrace s plochou 7 620 čtverečních metrů za 257 250 korun ročně.
„Po několika neúspěšných pokusech se nám pro tento historicky cenný objekt podařilo najít smysluplné využití, které do určité míry i nadále zachová vlastní charakter a funkci stavby. I když se dosud prováděla údržba, odstraňovala především havarijní stav konstrukcí. Nyní je zajištěna péče pravidelná,“ konstatuje náměstek Rund.
Doplněno Stavbaweb:
Úprava pitné vody v Plzni – historie
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.