V galerii začal stavebně historický průzkum, pak přijde obnova
V Oblastní galerii v Liberci začal stavebně historický průzkum. Jeho cílem je shrnout fakta o historii budovy a navrhnout způsob, jak památkově chráněný objekt opravit a ochránit přitom cenné stavební prvky. Bádání potrvá to října a kraj za něj zaplatí 150 000 korun, řekl ČTK ředitel galerie Jan Randáček.
Zázemí galerie dlouhodobě nevyhovuje současným požadavkům na vystavování a skladování výtvarných děl. Nevyhovující jsou depozitáře, elektroinstalace a z fasády odpadává omítka. „Nejde jen o dožilost některých prvků, úplně třeba chybí šatny, nemáme galerijní obchod, toalety pro návštěvníky jsou nedůstojné a nejsme bezbariérová instituce,“ podotkl ředitel. Na průzkum podle něj dohlížejí památkáři.
Současně se galerie již léta potýká s kritickým nedostatkem depozitářů, jejichž klimatické podmínky navíc nedosahují hodnot požadovaných mezinárodními zvyklostmi. Obdobně rozvoj galerijní pedagogiky, programů pro děti a mládež, vyžaduje další učebny. I tyto problémy by měla připravovaná rekonstrukce galerijní budovy řešit.
„Stavebně historický průzkum je podklad pro architekta, napoví mu, co je na budově historicky cenné,“ upřesnila Kateřina Kroulíková, která jej i provádí. Jejím cílem je odhalit také původní barevnost fasád a místností nebo zhodnotit uměleckou hodnotu štuků a výmalby interiérů.
Novorenesanční budovu galerie nechal postavit v letech 1871 až 1872 továrník Johann Liebieg a dosud prodělala jen menší úpravy. Galerie v ní sídlí 60 let. Není už jen sbírkotvornou institucí, která pečuje o nashromážděná umělecká díla, ale zajišťuje také odborné, kulturní a vzdělávací programy. Ročně ji navštíví asi 20 000 lidí.
Liberecká galerie je čtvrtou největší v zemi, má například vzácné sbírky nizozemského malířství z 16. století nebo francouzské krajinomalby z 19. století. Obrazárna vlastní 22 000 obrazů, kreseb a grafických listů. Rekonstrukce přijde podle odhadů na více než 100 milionů korun. Liberecký kraj na ni hledá peníze. Stavět by se mělo začít do dvou let.
Zdroj: zpráva ČTK 13.8.2008
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.