Oblastní galerii v Liberci čeká rekonstrukce

V galerii začal stavebně historický průzkum, pak přijde obnova

V Oblastní galerii v Liberci začal stavebně historický průzkum. Jeho cílem je shrnout fakta o historii budovy a navrhnout způsob, jak památkově chráněný objekt opravit a ochránit přitom cenné stavební prvky. Bádání potrvá to října a kraj za něj zaplatí 150 000 korun, řekl  ČTK ředitel galerie Jan Randáček.

Zázemí galerie dlouhodobě nevyhovuje současným požadavkům na vystavování a skladování výtvarných děl. Nevyhovující jsou depozitáře, elektroinstalace a z fasády odpadává omítka. „Nejde jen o dožilost některých prvků, úplně třeba chybí šatny, nemáme galerijní obchod, toalety pro návštěvníky jsou nedůstojné a nejsme bezbariérová instituce,“ podotkl ředitel. Na průzkum podle něj dohlížejí památkáři.

Současně se galerie již léta potýká s kritickým nedostatkem depozitářů, jejichž klimatické podmínky navíc nedosahují hodnot požadovaných mezinárodními zvyklostmi. Obdobně rozvoj galerijní pedagogiky, programů pro děti a mládež, vyžaduje další učebny. I tyto problémy by měla připravovaná rekonstrukce galerijní budovy řešit.

„Stavebně historický průzkum je podklad pro architekta, napoví mu, co je na budově historicky cenné,“ upřesnila Kateřina Kroulíková, která jej i provádí. Jejím cílem je odhalit také původní barevnost fasád a místností nebo zhodnotit uměleckou hodnotu štuků a výmalby interiérů.

Novorenesanční budovu galerie nechal postavit v letech 1871 až 1872 továrník Johann Liebieg a dosud prodělala jen menší úpravy. Galerie v ní sídlí 60 let. Není už jen sbírkotvornou institucí, která pečuje o nashromážděná umělecká díla, ale zajišťuje také odborné, kulturní a vzdělávací programy. Ročně ji navštíví asi 20 000 lidí.

Liberecká galerie je čtvrtou největší v zemi, má například vzácné sbírky nizozemského malířství z 16. století nebo francouzské krajinomalby z 19. století. Obrazárna vlastní 22 000 obrazů, kreseb a grafických listů. Rekonstrukce přijde podle odhadů na více než 100 milionů korun. Liberecký kraj na ni hledá peníze. Stavět by se mělo začít do dvou let.

Zdroj: zpráva ČTK 13.8.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*