Obytný soubor Brno-Ivanovice

Území se nachází v mírném svahu na okraji městské části Brna s typickou zástavbou příměstských rodinných domů. Urbanistické řešení je založeno na rastru, který zajišťuje ekonomicky výhodné uspořádání parcel při maximální prostupnosti územím. Jednotlivé parcely jsou uspořádány pomocí systému šachovnice – dvojdomky a trojdomky se střídají s domy soliterními. Orientace navrhované zástavby respektuje a v co nejvyšší míře využívá oslunění a pohledové osy.

Soubor tvoří tři typy domů, založené na modulu 3 x 3 m. Každý další typ vzniká přidáváním modulů s různými funkcemi, což umožňuje vytvářet i kryté plochy nebo terasy v exteriéru. Přidané objemy na místo teras mohou být obloženy různými materiály, základní matice průčelí domů ale v ulicích zůstává. Tím je zachován sjednocující prvek celého obytného souboru, zároveň je ale zajištěna možnost individuálních částečných venkovních úprav na fasádě.
Základním typem zástavby je řadový dům – typ C, jehož přízemí tvoří vstupní hala, toaleta se sprchou a technické zázemí, na které navazuje kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem. Dále jetu také garáž s jedním parkovacím stáním. V patře jsou tři ložnice, koupelna a šatna.

Autorská zpráva

Spoluautor: Ateliér ADD – Bořek Knytl, Josef Omelka; spolupráce Tamara Bemerová, Nikola Levá
Zastavěná plocha domu A je 160 m², B 145 m² a C je 130 m²

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*