Oprava Mánesa se o pár týdnů odsune, hledá se sponzor

Budova bude upravena podle projektu ateliéru HMArchitekti, který nepočítá s radikálními zásahy. Mánes chtějí po architektonické i funkční stránce vrátit do 30. let minulého století. Zrušen bude spodní sál z 80. let, místo něj vzniknou nové multifunkční prostory. Horní výstavní sály zůstanou zachovány. Obnoví se také původní restaurace s terasou a malovaným stropem od Emila Filly.


Praha 7. října (ČTK) –
Oprava budovy pražského Mánesa se o několik týdnů odsune. Správní rada Nadace českého výtvarného umění (NČVU), které významná památka české architektury patří, se nedohodla se sponzory. Na akci měli přispět 100 milionů korun. Osloví proto jiné partnery, řekl dnes ČTK předseda správní rady NČVU Martin Pavala. Oprava měla podle plánu začít v listopadu, spuštěna bude asi na přelomu roku.

Rekonstrukce by měla Mánes uzavřít až na dva roky, stát bude asi 150 milionů korun. NČVU chtělo velkou část peněz získat od dvou sponzorů, jednání ale nebyla úspěšná. "Požadovaná protihodnota pro nás byla nepřijatelná," řekl Pavala. Sponzoři podle něj požadovali kvůli možnosti ohlídat investici změny ve správní radě. "Jejich vstup by tak znamenal její ovládnutí," poznamenal.

Nadace chce nyní oslovit další možné sponzory, se kterými nevyjednávala kvůli exkluzivitě předešlé dohody. Další část rekonstrukce zaplatí z vlastních zdrojů a na část si chce vzít úvěr. Půjčka ale podle Pavaly nesmí být příliš vysoká. "Poučili jsme se z chyb našich předchůdců. Při stavbě Mánesa se zadlužili a nebyli schopni dluh splácet," zdůraznil.

Zvažuje i možnost získání peněz z takzvaných norských fondů. To by ale znamenalo, že by nadace musela vypsat veřejnou zakázku a oddálil by se začátek stavby.

Kvůli nedohodě se sponzory by se podle Pavaly "teoreticky" mohla přestavba rozdělit na více etap. Odložit by se například mohla úprava zázemí. "Vypadá to ale tak, že to nebude nutné," dodal Pavala. Mánes se podle něj určitě pro veřejnost opět otevře v roce 2013. NČVU plánovala zahájit opravy již v červnu 2010, termín ale několikrát odložila. Zpoždění její zástupci zdůvodňovali průtahy při získávání potřebných povolení.

Na konci července již v Mánesu skončil provoz restaurace, postupně byla přerušena i výstavní činnost. Než začne oprava, nadace budovu nabízí na společenské a firemní akce.

Budova bude upravena podle projektu ateliéru HMArchitekti, který nepočítá s radikálními zásahy. Mánes chtějí po architektonické i funkční stránce vrátit do 30. let minulého století. Zrušen bude spodní sál z 80. let, místo něj vzniknou nové multifunkční prostory. Horní výstavní sály zůstanou zachovány.

Obnoví se také původní restaurace s terasou a malovaným stropem od Emila Filly. Nadace již uzavřela smlouvu s jejím budoucím nájemcem. Měla by se jím stát firma Jana Štěpánka, který mimo jiné provozuje Francouzskou restauraci Art Nouveau v Obecním domě.

Funkcionalistickou budovu Mánesu navrhl na objednávku Spolku výtvarných umělců Mánes Otakar Novotný, který patřil k nejnadanějším žákům slavného architekta Jana Kotěry. Stavba byla dokončena v roce 1930. Od počátku 90. let se o budovu vedl restituční spor. Nejvyšší soud nakonec jako jejího vlastníka určil NČVU.

Související články:


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*