Opravená Fürstenberská zahrada pod Hradem se otevře s červnem

Nákladně opravená F¨¨urstenberská zahrada pod Pražským hradem se veřejnosti otevře od června. Zahrada, která patřila v metropoli k nejkrásnějším, byla nepřístupná desítky let. Na její rekonstrukci za zhruba 200 milionů korun přispěla hlavnímu městu Evropská unie i stát. Slavnostního otevření se strmé prostranství s řadou teras, na kterém byla historicky vinice, dočkalo 16.5.2008.

Vedle zdí, schodů a cest dělníci opravili vyhlídkový pavilon, v němž bude sociální zařízení a občerstvení. V zahradě vznikly dvě budovy pro údržbu, dvě oranžerie a rozvody energií a osvětlení. Zahradníci vysadili v areálu několik tisíc květin, dřevin a přes dva tisíce růží. Přibyla řada laviček. Nejsložitější při stavebních pracích bylo ochránit stavební prvky zahrady, nebylo možné ani použít těžkou techniku.

Zatímco před opravou vypadala zpustlá zahrada podle pamětníků velmi romanticky, nyní s ohledem na čerstvě vysazenou zeleň připomíná svými mlatovými cestami tak trochu poušť. „Nedokážeme poručit rostlinkám, aby zahradu ozelenily rychleji,“ podotkl primátorův náměstek Pavel Klega (ODS). Ze zahrady jsou ale už nyní zajímavé výhledy na metropoli. „Je to jedno z posledních míst, nebo poslední místo v komplexu zahrad Pražského hradu, které nebylo veřejnosti přístupné,“ podotkl Klega.

Při rekonstrukci se podle primátora Pavla Béma (ODS) vycházelo z Langweilova modelu města z první poloviny 19. století. „Říká se, že kdo chce být šťastný den, nechť se opije. Kdo chce být šťastný rok, nechť se ožení. A kdo chce být šťastný celý život, nechť si pořídí zahradu. My jsme si pořídili zahradu,“ řekl Bém.

Provozní doba tu bude stejná jako v okolních zahradách. Vstupné bude s největší pravděpodobností 50 korun, bude použito na údržbu zahrady.

Zahrada se rozkládá mezi Valdštejnskou ulicí a Starými zámeckými schody, odkud do ní budou lidé vstupovat. Její část byla opravena již dříve, využívá ji polské velvyslanectví.
Terasovitou zahradu založil v 18. století Václav Kazimír Netolický potom, co byly zrušeny vinice. Ve 20. letech 19. století koupili palác a zahradu Fürstenberkové. Po druhé světové válce je zkonfiskoval stát.

Zdroj: Zpráva ČTK 16.5.2008

Související články:
Barokní terasy na Malé Straně doplní Velká Fürstenberská zahrada

Reportáž Petra Sojky (ČT 24) – Velká Fürstenberská zahrada po rekonstrukci nabízí dosud neznámé pohledy na Prahu – video

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*