Rezidenční objekt vystavěný podle konceptu BONACASA vyvinutého ve Švýcarsku.
Movitější senioři si nyní mohou v Ostravě zaplatit nadstandardní rezidenční bydlení. První pětipatrový dům se 40 malometrážními byty s předzahrádkami, lodžiemi či terasami byl dnes otevřen v areálu bývalé zábřežské nemocnice. Zatím je prodáno 12 bytů, řekl dnes ČTK Josef Dejčík se společnosti Senior Rezidence, která byty podle švýcarského modelu vystavěla. Rezidenční bydlení by mělo vzniknout například i v Liberci nebo v Jablonci nad Nisou v Libereckém kraji.
Ostravský sociolog Lubor Tvrdý možnost nadstandardního bydlení pro seniory vítá. "Dochází ke stárnutí populace a tato skupina se bude rozšiřovat. Domov důchodců je poslední možnost, po které staří lidé sáhnou. Rezidenční služby budou využívány, ale nejsou pro sociální případy. Určitě je to jedna možnost pro bohaté seniory, vidím to spíše pozitivně," řekl ČTK Tvrdý.
Podle Českého statistického úřadu zestárli obyvatelé Moravskoslezského kraje v letech 1993 až 2006 v průměru o čtyři roky. Průměrný věk v regionu se zvýšil na 39,7 roku. Lidí ve věku 65 let a starších přibyla za uvedené období zhruba pětina, nyní jich na severu Moravy žije kolem 172.000, vyplývá z údajů ČSÚ.
První rezidenční dům se službami pro seniory v Ostravě je bezbariérový. Každý byt je vybaven elektrospotřebiči s automatickým vypínáním a protipožárními čidly. Majitelé bytů si mohou zaplatit pravidelnou údržbu provozu domácností, úklid, denní výběr ze tří jídel, nákup a obstarání nutných pochůzek. Dům je napojen na systém Centrály tísňového volání.
Bydlení v rezidenci ale není levnou záležitostí. Dvoupokojový byt totiž stojí 2,5 milionu korun, jednopokojový o milion méně. Majitel může podle investora kdykoli byt odprodat zpět. Ceny jednopokojových bytů na realitním trhu v Ostravě se podle informací z jedné realitní kanceláře pohybují od 650.000 do 900.000 korun, dvoupokojový byt od milionu korun výše. Nově postavené byty v centru jsou ale dražší, upozornil makléř.
Rezidenční bydlení pro nejstarší část populace se plánuje i v jiných částech republiky. Osmašedesát nadstandardních rezidenčních bytů pro seniory by měla letos na jaře začít stavět v Jablonci nad Nisou liberecká firma Luxembourg Invest. Luxusní domov pro bohaté seniory chce v Liberci do pěti let vybudovat i soukromý podnikatel Miloš Vajner, známý zejména v souvislosti se zábavním Centrem Babylon.
Cena nových jabloneckých bytů by se měla pohybovat kolem 30.000 korun za metr čtvereční, což je asi o pětinu více, než je běžná cena nových bytů v celém kraji. V Liberci by senioři za nájem a služby mohli zaplatit měsíčně i 25 000 korun.
Zdroj: Zpráva ČTK, 10.1.2008
Doplnění Stavbaweb:
Koncept BONACASA® byl vyvinut ve Švýcarsku, společností Bracher und Partner A.G. Solothurn, na základě více než třicetiletých zkušeností ve výstavbě bytů pro seniory a poradenství v oblasti sociálních služeb.
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…