Palác Jalta v Brně je po 19 letech otevřen

(ČTK) – Brněnský funkcionalistický palác Jalta se ve středu odpoledne 5. června 2019 slavnostně otevřel po rozsáhlé rekonstrukci pro veřejnost. Budova na Dominikánském náměstí byla zavřená od roku 2000 a dlouho chátrala. Majitel, brněnský podnikatel Richard Saliba, do rekonstrukce investoval přes 120 milionů korun.

Dlouho zavřenou budovu v sousedství Nové radnice koupil Saliba od města v roce 2016 za 110 milionů korun. Ač palác Jalta oficiálně není památkou, veškeré úpravy majitel konzultoval s památkáři.

„Od začátku letošního roku byly všechny prostory pronajaté. Sídlí tady rakouský honorární konzul, právnické kanceláře, architekti i americká střední škola. Nájemníci měli možnost do určité míry ovlivnit prostory, v nichž budou,“ uvedl dříve Saliba. Na slavnostním otevření budovy mimo jiné vystoupili zpěváci Michal David a Dara Rolins.

Od koupě do otevření uplynuly necelé tři roky. Pro veřejnost je přístupná hlavně typická pasáž, která se například objevila ve filmu Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntág. V ní sídlí obchody i restaurace a v někdejším kinosále i kinokabaret.

Budova byla v letech 1928-1929 postavena podle návrhu architekta Josefa J. Polívky. Po dokončení ji koupilo mezinárodní hnutí Křesťanského sdružení mladých žen (YWCA), které v horních patrech původně zamýšlelo zřídit ubytovnu pro ženy a dívky. Od roku 1934 vlastnil budovu stát. Za komunismu v ní sídlila StB i prodejna s luxusním zbožím Tuzex.

Po roce 1989 budova měnila majitele a v roce 2000 se pro veřejnost uzavřela. V roce 2006 ji kontroverzní směnou za jiné nemovitosti získalo do majetku město Brno, rozsáhlou opravu si ale nemohlo dovolit. Jaltu prodalo až v roce 2016.

Doplněno Stavbaweb:
Palác Jalta (dříve Palác Moderna) je dvojdílný pětipatrový funkcionalistický víceúčelový dům v Brně, postavený v letech 1928–1929 podle návrhu českého stavebního inženýra Jaroslava Polívky. Patří mezi nejznámější a nejstarší brněnské obchodní pasáže.
Objekt tvoří severní uliční frontu Dominikánského náměstí a zároveň blok mezi ulicemi Panenskou a Veselou. V jeho dvou suterénech bylo původně umístěno kino Bio Moderna, jehož provoz byl zahájen 27. září 1929 a také restaurace. V přízemí byla obchodní pasáž, kde se nacházelo mnoho menších obchůdků, v prvních dvou patrech byly kanceláře a obchodní prostory a ve třech nejvyšších patrech obytné prostory.
Od konce roku 1929 byla budova v majetku sdružení YWCA neboli Křesťanské sdružení mladých žen, které původně chtělo ve vyšších podlažích provozovat ubytovnu pro ženy a dívky. Od roku 1934 vlastnil budovu stát.

Brněnský architektonický manuál: Palác Jalta

Fotografie ze slavnostního otevření najdete na stránkách Brněnského deníku.cz

Související články:
Rekonstrukce paláce Jalta končí  22.1.2019
Palác Jalta na Dominikánském náměstí v Brně  22.2.2013


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*