Zhoršení stavu paláce postaveného v roce 1929, kde byl v roce 1936 zřízen sekretariát Společnosti národů, poté v roce 1946 Úřad Spojených národů v Ženevě, dosáhlo kritického stádia, uvádějí Spojené národy.
Ženeva 18. dubna (ČTK/AFP) – Palác národů v Ženevě, evropské sídlo OSN, je grandiózní budova, avšak ohrožuje ji její stáří. Čeká ji největší restaurování v její historii, které je otázkou života pro jedno z největších konferenčních center ve světě, píše agentura AFP.
"Stále chatrnější objekt Paláce národů představuje rostoucí nebezpečí pro bezpečnost a zdraví delegátů při OSN, jeho personálu a více než 100.000 lidí, kteří jej každoročně navštíví," píše se v nedávné zprávě generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna.
Ponořen do zeleně s výhledem na Ženevské jezero a zasněžené vrcholky Mont Blanku se Palác národů pyšní svou novoklasicistní siluetou a ukrývá na konci mramorových chodeb své poklady: vzácná dřeva, impozantní tapiserie a secesní nábytek a osvětlení.
Avšak odvrácenou stranou této grandiózní a poněkud zastaralé dekorace, která zahrnuje 34 konferenčních sálů, 2800 kanceláří a na 4000 úředníků, je do nebe volající nedostatek funkčnosti.
Velká část struktury budovy, technické infrastruktury a vnějších prvků včetně oken pochází ze 30. let minulého století.
Přetížená a zrezivělá kanalizace, pronikání vody, záplavy, chybějící tepelná izolace, zastaralé technologie konferenčních sálů – takové nedostatky konstatuje technická studie expertů, kterou si OSN objednala. Odborníci v ní naléhavě požadují rekonstrukci.
Loni v prosinci Valné shromáždění OSN schválilo úvěr pro renovaci Paláce národů. Rekonstrukce by měla začít v roce 2015 a trvat osm let. Vyžádá si 618 milionů dolarů (11,1 miliardy Kč). Plánovací práce budou zahájeny již letos a přípravy v roce 2014.
"Velkou výzvou tohoto projektu je zachovat toto dědictví a zároveň použít nejnovější technologie," konstatuje Francesco Savarese, vedoucí sekce staveb a technických služeb při OSN.
"Se záchranou Paláce národů se již nesmí otálet, jinak se renovace stane nemožnou, protože náklady by byly nesmírné a levnější by bylo postavit budovu novou," možná i někde jinde, říká Savarese.
Švýcarsko toužící odvrátit tento alarmující scénář, který by zasadil ránu mezinárodní pověsti Ženevy a přílivu financí, jež je s tím spojen, se již rozhodlo sáhnout do kapsy.
Konfederace slíbila poskytnout 50 milionů švýcarských franků (asi jednu miliardu Kč) na výměnu 1700 oken paláce za konstrukce s dvojitým sklem umožňující úsporu energie.
"Provedli jsme počítačové simulace a spočítali, že 40 procent energie z vytápění budovy uniká okny, deset až dvacet procent fasádami a dalších 20 až 30 procent střešními konstrukcemi," upřesnil Savarese.
Rozvržení rekonstrukce na osm let je podle něho nejlepším kompromisem a zároveň nejlevnějším řešením, protože to umožňuje zachovat pořádání konferencí a zároveň pokračovat v opravách. Konference jsou životní činnosti OSN v Ženevě, ročně se jich tu koná nejméně 9000.
Zahájení rekonstrukce je zásadní pro to, aby Palác národů a Úřad Spojených národů v Ženevě mohly nadále sloužit mezinárodní diplomacii v Evropě, uvádí Organizace spojených národů.
Doplněno Stavabweb:
V roce 1920 se konala architektonická soutěž na podobu Paláce národů. Zadání znělo:
"Palác, jehož konstrukce je předmětem soutěže, je určen pro umístění všech orgánů Společnosti národů v Ženevě. Měl by být navržen takovým způsobem, aby tyto orgány mohly pracovat, předsedat a diskutovat, a to nezávisle a snadno v klidné atmosféře, při řešení problémů mezinárodního rozměru."
Porota architektů vybírala z 377 návrhů, ale nebyla schopna rozhodnout o vítězi. Nakonec bylo rozhodnuto, že na finální podobě bude spolupracovat pět architektů, autorů vítězných návrhů: Carlo Broggi Itálie, Julien Flegenheimer ze Švýcarska, Camille Lefèvre a Henri-Paul Nénot Francie a József vago Maďarska.
Na počátku roku 1950, byla přistavěna tři patra u budov "K" a "D". Budova "E" (neboli "nová" budova) byl dokončena v roce 1973 a slouží jako konferenční zařízení. Dnes je komplex 600 metrů dlouhý, nabízí 34 konferenčních místností a 2800 kanceláří.
Palác stojí v parku Ariana, který v roce 1890 odkázal městu Ženeva Gustave de Revilliod de la Rive. Měl tři podmínky: aby zde byl pohřben, aby park vždy zůstane přístupný veřejnosti a aby se pávi měli možnost po něm volně toulat, což dělají dodnes. Park také obsahuje 1668 chat.
Palác a jeho budovy tvoří druhý největší komplex budov v Evropě po Versailles. (zdroj Wikipedie)
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.