Památkáři opraví za 30 milionů Kč unikátní selský dvůr v Plzni

(ČTK) – Národní památkový ústav (NPÚ) opraví do dvou let za téměř 30 milionů korun stavení selského dvora U Matoušů na Bolevecké návsi v Plzni, který je od roku 2007 národní kulturní památkou. Památkáři mají závazný příslib zhruba 25 milionů korun. Mezi akcemi, jako je Karlštejn nebo Český Krumlov, je dvůr na čtvrtém místě investičních priorit NPÚ. ČTK to řekl Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy (ÚPS) v Českých Budějovicích, pod nějž spadají státní památky v Jihočeském a Plzeňském kraji a na Vysočině.

Usedlost Bolevec - Selský dvůr „U Matoušů“ v Plzni - Bolevci (zdroj: usedlostbolevec.cz)
"Zásadní práce skončí na podzim roku 2014. Od sezony 2015 bude usedlost zpřístupněna veřejnosti. V části bude pracoviště územní památkové správy a bude tu bydlet správce,"
uvedl. Lidovou architekturu, o níž jsou první zmínky z roku 1730, sevřely v minulém století panelové domy největšího plzeňského sídliště. Nejcennější je původní klasicistní obytná budova, z hospodářských stavení sýpka zhruba z roku 1800.

"Rok 2015, kdy se Plzeň stane Evropským hlavním městem kultury, by měly být trvalé oslavy také ve dvoře U Matoušů," uvedl starosta městského obvodu Miroslav Brabec (ČSSD). Od roku 2007 do příštího roku dá obvod do úprav Bolevecké návsi přes 40 milionů Kč. Statek je podle Brabce perlou návsi s téměř 30 chalupami mezi paneláky. "Chtěl bych, aby se sem například děti chodily dívat na stavebnictví 17. až 18. století. Ze stodoly by se mohl stát sál pro 200 lidí, firmy tu chtějí péct chleba. Vidím tu slepice, omeletový den, poutě," nastínil starosta své představy.

V původní historické obci Bolevec, založené před 631 lety, je hodně aktivních lidí a spolků. Statek má obrovský potenciál, řekla vedoucí krajského odboru kultury Alena Svobodová.

Pavelec působí v českobudějovickém NPÚ 23. rokem. Prošel pozicemi od referenta po šéfa územního pracoviště. Nové územní památkové správy vznikly po reorganizaci NPÚ od letošního ledna. Péči o budovy zajišťují čtyři nová pracoviště ÚPS v Praze, Českých Budějovicích, Sychrově a Kroměříži; odbornou péči pak stále vykonává 14 územních pracovišť. "Cílem je efektivnější řízení provozu objektů a lepší nabídka služeb a aktivit pro návštěvníky. Správa objektů by se měla zjednodušit a měl by se více uplatňovat princip solidarity, tedy že slabší oblasti jsou přidruženy k těm silnějším," uvedl. ÚPS v Českých Budějovicích pečuje o 31 památek ve třech krajích; v Plzeňském kraji jich má 13.

Doplněno Stavbaweb:
Areál selského dvora ,,U Matoušů" v Plzni-Bolevci patří  do souboru nejvýznamnějších památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu, které jsou určeny ke zpřístupnění veřejnosti. Selský dvůr je prezentován jako významný doklad stavebního vývoje vesnické lidové architektury na Plzeňsku v období 18. – 20. století. Ve stavení, v sýpce  a  ve stodole se uvažuje s expozicí a živou prezentací, která by měla přímou vazbu nejen na dvůr a ves Bolevec. Ve chlévech se předpokládá zřízení víceúčelového prostoru (výstavy, přednášky, prezentace apod.) a případně též zázemí celého areálu (sociální zařízení, kancelář, archiv). Konkrétní využití je předmětem další projektové přípravy. 
zdroj: Selský dvůr „U Matoušů“ v Plzni – Bolevci

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*