Pasáž domu čp. 60 na tř.Míru v Pardubicích byla postavena v letech 1924-1925 ve stylu art deco podle plánů arch. Ladislava Machoně.
Pardubice si ponechají Machoňovu pasáž. Město původně chtělo pasáž ve stylu art deco prodat, nakonec nabídku jediného zájemce odmítlo. Na opravy zchátralé kulturní památky ale těžko bude hledat peníze. Potřebných zhruba 100 milionů korun nemá v rozpočtu, nemá je ani správce a majitel objektu, Městský rozvojový fond Pardubice. Objekt tedy zřejmě čekají menší úpravy, než se původně plánovalo, řekl dnes ČTK primátor Jaroslav Deml (ODS).
„Konzultoval jsem na ministerstvu financí možnosti získání dotace ze státního rozpočtu, v současné době a při stávající ekonomické situaci je to ale nejasné. Musíme hledat jiný model, na který bychom mohli získat prostředky například z ministerstva kultury,“ řekl primátor.
Radní Jiří Lejhanec (ODS) vidí další možnost ve strategickém partnerovi, který by na modernizaci přispěl. „Představa je taková, že by tam byly rovnocenné podmínky. Například by se založila akciová společnost, kde by měl strategický partner srovnatelné procento s fondem nebo městem,“ řekl Lejhanec.
Podle odhadů odborníků Pardubice na opravu potřebují zhruba 100 milionů korun. Nejspíš ale využijí studií, podle nichž lze pasáž opravit po částech. I tak by opravy měly být kvůli nedostatku peněz méně velkorysé.
„Reálně půjde zřejmě jen o obnovu. Nejprve ale musíme rozhodnout o účelu, k němuž budou zrekonstruované prostory sloužit. Rád bych tam viděl třeba pracoviště Czech Point, kde by si lidé mohli vyřídit různé úřední záležitosti, galerii, obchody s kvalitním dárkovým zbožím, ateliéry, cukrárnu, kde by se dalo posedět a podobně,“ řekl primátor.
O obnově pasáže hovoří už několik vedení radnic, zatím žádná opravy neuskutečnila. Pasáž vznikla podle návrhů architekta Ladislava Machoně, v horním patře jsou byty, v přízemí obchody. Machoň počítal s jejím rozšířením, ke kterému nikdy nedošlo.
Jediný zájemce o pasáž Pražská správa nemovitostí nabídla 46 milionů korun, což je podle radnice příliš málo.
Zdroj: Zpráva ČTK 22.5.2009
Doplněno Stavabweb:
„Ladislav Machoň a Pasáž“
Námětem jednoho ze sešitů z edice AB – Zet Pardubicka, které vydává Klub přátel Pardubicka, je významný architekt první poloviny 20. století Ladislav Machoň a především jeho stavby, které dodnes zdobí Pardubice.
Pasáž domu čp. 60 na tř.Míru v Pardubicích
je asi nejznámějším Machoňovým dílem ve městě. Byla postavena v letech 1924-1925 ve stylu art deco podle plánů arch. Ladislava Machoně z Prahy; sochy na průčelí (rybář, textilák, truhlář, tavič) jsou od sochaře Karla Dvořáka z Prahy, keramickou výzdobu fasády vytvořil pražský sochař Karel Pokorný.
Tehdy byla opravdu chloubou města.
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…