Před 100 lety se narodil architekt Antonín Tenzer

* 22.12.1908
â?  12.10.2002

Architekt Antonín Tenzer, od jehož narození uplyne 22. prosince rovných sto let, patří k předním představitelům českého vrcholného funkcionalismu. Pocházel z Kašperských Hor a studia architektury absolvoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole, kde byl žákem Pavla Janáka. Po celou dobu studií také pracoval v ateliéru Jaromíra Krejcara.

Jako autor či spoluautor je podepsán pod celou řadou pozoruhodných budov. Patří mezi ně například sanatorium ve Vráži u Písku, zdravotnické středisko v Praze-Vysočanech, dětská nemocnice v Praze-Motole, sanatorium v Jáchymově či terasové domy v Praze-Libni. Jeho patrně nejznámější stavba však stojí přímo v centru Prahy, na Václavském náměstí. Je jí hotel Jalta, který byl postaven na místě domu vybombardovaného v roce 1945 a je považován za nejzdařilejší stavbu období socialistického realismu.

Antonín Tenzer byl rovněž dlouholetým členem a posléze i funkcionářem SVU Mánes a chuť do práce a životní optimismus ho neopouštěly takřka až do jeho smrti. Zemřel v nedožitých 94 letech 12. října 2002, tři roky poté, co mu Obec architektů udělila cenu za celoživotní dílo.

Zdroj: Zpráva ČTK 21.12.2008

Doplněno Stavbaweb:
Antonín Tenzer

Hotel Jalta
Rozhovor Petra Volfa s architektem Antonínem Tenzerem „RUČIT JMÉNEM “ naleznete zde.
(Fotografie Petra Jedináka k rozhovoru naleznete
zde.)
Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*