* 22.12.1908
â? 12.10.2002
Architekt Antonín Tenzer, od jehož narození uplyne 22. prosince rovných sto let, patří k předním představitelům českého vrcholného funkcionalismu. Pocházel z Kašperských Hor a studia architektury absolvoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole, kde byl žákem Pavla Janáka. Po celou dobu studií také pracoval v ateliéru Jaromíra Krejcara.
Jako autor či spoluautor je podepsán pod celou řadou pozoruhodných budov. Patří mezi ně například sanatorium ve Vráži u Písku, zdravotnické středisko v Praze-Vysočanech, dětská nemocnice v Praze-Motole, sanatorium v Jáchymově či terasové domy v Praze-Libni. Jeho patrně nejznámější stavba však stojí přímo v centru Prahy, na Václavském náměstí. Je jí hotel Jalta, který byl postaven na místě domu vybombardovaného v roce 1945 a je považován za nejzdařilejší stavbu období socialistického realismu.
Antonín Tenzer byl rovněž dlouholetým členem a posléze i funkcionářem SVU Mánes a chuť do práce a životní optimismus ho neopouštěly takřka až do jeho smrti. Zemřel v nedožitých 94 letech 12. října 2002, tři roky poté, co mu Obec architektů udělila cenu za celoživotní dílo.
Zdroj: Zpráva ČTK 21.12.2008
Doplněno Stavbaweb:
Antonín Tenzer
Hotel Jalta
Rozhovor Petra Volfa s architektem Antonínem Tenzerem „RUČIT JMÉNEM “ naleznete zde.
(Fotografie Petra Jedináka k rozhovoru naleznete zde.)
To máte co slavit.taková lumpárna,památkově chráněné i Uneskem. Zločinci že SŽ nechali most schválnězchátrat,je to na trestní oznámení. Odborníci vypracovali…
Je nepoměr mezi investicemi do dopravních cest a okolí, břehy Vltavy jsou veřejná zeleň, bez trvalé péče a investic; od…
Tak si říkám, nakolik je takto nasvícená katedrála autentická, jestli má tu správnou atmosféru. Nebo jestli by ji původní stavitelé…
Ostrava to udělala chytře a tím, že počkala, objevila a mohla vyřešit i novodobý problém se zásilkovými boxy.
Bez ohledu na hodnocení co je hezké má tahle lávka ohromné plus hlavně pro děti, a to v průhlednosti zábradlí.