Z důvodu nemoci je Dialog architekta Petra Hájka a Jana Hřebejka tento čtvrtek zrušen. Akce se odehraje v náhradním termínu během jara 2022.
Zároveň si dovolujeme upozornit, že další akce Kruhu je ve čtvrtek 9.12., kdy vystoupí studio re:architekti v sále kina Světozor. K této akci budeme zasílat zvláštní pozvánku.
______________
Původní zpráva z 15.11.:
Na listopadové přednášce spolku Kruh se protnou dva obory: film a architektura. V rámci cyklu Dialogy vystoupí architekt Petr Hájek a známý filmový režisér Jan Hřebejk. Nad společnou prezentací budou diskutovat o mezioborové spolupráci a inspiraci, ale i o recyklaci materiálů a prvků a to jak v architektuře, tak ve filmu.
Český architekt a profesor na FA ČVUT Petr Hájek vystoupil v Kruhu již úplně na počátku přednáškových cyklů a to v roce 2002 s ateliérem HŠH. Patří mezi inovativní architekty současnosti a každý jeho návrh vyvolává diskuse v rámci oboru, ale i mezi veřejností. Dlouhodobě se zabývá způsoby rekonstrukce, recyklace a transformace v architektuře. V listopadové přednášce otevře nejen tato témata, ale i jeho vztah k jiným oborům. Do dialogu v Kruhu si přizve známého režiséra oblíbených českých filmů Jana Hřebejka. Společně budou diskutovat o mezioborové spolupráci a to jak se navzájem ovlivňují film a architektura a jakou roli hraje architektura ve filmu a film v architektuře.
„Kruh se dlouhodobě snaží o prolínání a inspiraci napříč obory. Film je jedním z médií, které architekty inspirují, filmové produkce pak používají architekturu pro vytváření scén, ale zároveň dokáží o architektuře vytvořit ucelenější představu než komponovaná fotografie,“ dodává k tématu přednáška zakladatelka spolku Kruh Marcela Steinbachová.
Petr Hájek (1970, Karlovy Vary) je architektem střední generace. Absolvoval Fakultu architektury na ČVUT (1995) a Školu architektury AVU (1998) v Praze. V roce 1998 spoluzaložil architektonickou kancelář HŠH architekti a v roce 2009 kancelář Petr Hájek ARCHITEKTI. Je spoluautorem mnoha výrazných realizací: Horní náměstí v Olomouci, Jiřské náměstí na Pražském hradě, národní pavilon La Biennale di Venezia 2016, KCEV, rekonstrukce Vodárenské věže v Praze 7, Centrum současného umění DOX+, Terasy paláce Lucerna, Letní scéna Voděrádky a další. Za svou práci byl opakovaně oceněn našimi i zahraničními cenami. Působí jako pedagog na FA ČVUT v Praze, kde byl jmenován profesorem, a na VŠVU v Bratislavě.
Jan Hřebejk je známý český filmový, divadelní a televizní režisér. V roce 1991 dokončil studium scenáristiky a dramaturgie na FAMU, kde během studií na konci 80. let zrežíroval ve vlastní produkci dva krátkometrážní snímky. Od roku 1997 se věnuje i divadelní režii (mezi jeho nejproslulejší inscenace patří Výstřely na Broadwayi). Realizoval řadu divácky úspěšných a oceňovaných celovečerních filmů a seriálů, mezi které patří například Šakalí léta, Pelíšky, nebo Učitelka. Za jeden z jeho nejlepších filmových počinů je považován snímek Musíme si pomáhat, který získal celkem 6 Českých lvů a dokonce nominaci na Oscara.
Dialog Petra Hájka a Jana Hřebejka se uskuteční ve čtvrtek 25. listopadu od 19h00 v kině Světozor a proběhne podle aktuálně platných covidových opatření. Vstupné na akci lze zakoupit v kině Světozor.
Přednášky jsou připravované v souladu s mimořádnými a ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví ČR. Program může být změněn podle aktuálních nařízení vlády ČR či zahraničních vlád a jejich opatření. Přednáška nebude streamovaná.
podle podkladů pořadatele
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.