Autorem aktuálně projednávaného projektu rekonstrukce a přístaveb k budově nádraží je Martin Kotík z ateliéru Omicron-K.
Praha 2 a občanská sdružení odmítají přestavbu nádraží Vyšehrad
Praha 14. února (ČTK) – U historické budovy bývalého pražského nádraží Vyšehrad, která je památkově chráněná, by mohly vyrůst dva pěti a šestipatrové skleněné objekty. Se záměrem investora ostře nesouhlasí Praha 2, Klub za starou Prahu, občanské sdružení Praguewatch ani Ateliér pro životní prostředí. Domy podle nich naruší prostředí pražské památkové rezervace a zastíní výhled na Vyšehrad. Uvedly to v prohlášení, které zaslaly ČTK.
"Takovou šílenost by musel odmítnout každý rozumný člověk," řekl ČTK místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek. Projekt, který plánuje firma TIP Estate, nazval surovostí, která památku zruší.
Nádraží dosud stojí samostatně poměrně daleko od současné zástavby. Nové objekty by měly vyrůst na volném prostoru po jeho pravé i levé straně. Jedna z nich má navázat na sousední domy, druhá vyroste samostatně. S budovou nádraží by ji měl propojit nízký parter. Oba objekty by podle nákresů, které má ČTK k dispozici, měly být vyšší než nádraží.
Nově zbudované prostory by měly pojmout kanceláře, wellness centrum, obchody, dvě malé galerie a desítky parkovacích míst.
"Navrhovaný projekt není jen předimenzovaný. Ta stavba celkově ignoruje své okolí a vstupuje do něj mimořádně arogantním způsobem," uvedl Jakub Bachtík z Klubu za starou Prahu. "Přitom se stále nacházíme v pražské památkové rezervaci, kde by měla platit ta nejpřísnější architektonická kritéria," dodal.
S jeho názorem nesouhlasí architekt Martin Kotík z Ateliéru Omicron-K, který přestavbu navrhl. Klub za starou Prahu má podle něj podobnou kritiku v náplni práce. "Kdyby byli klub za kvalitní architekturu, tak by s tím museli souhlasit," řekl.
Nesouhlas Prahy 2 vysvětluje osobními spory z minulosti. "Investor se na začátku choval špatně, Praha 2 mu to teď vrací," poznamenal. TIP Estate se totiž dostal několikrát do sporu s úřady kvůli kácení zeleně, poškození okolí a zbourání památkově chráněného objektu, řekl Vondrášek. Památkový odbor magistrátu poté firmě udělil tehdy nejvyšší možnou pokutu 100.000 korun.
"Když se taková firma chová, jak se chová, nemůže se divit, že se na ně nepohlíží vstřícně," řekl. Popřel ale, že by se radnice mstila. Vedení městské části podle něj odmítá podobu návrhu.
Umístění novostaveb a rekonstrukci nádraží bude nyní projednávat magistrát. K němu se odvolal investor poté, co přestavbu zamítl odbor výstavby Prahy 2. V minulosti již s projektem souhlasili magistrátní památkáři. Podle Vondráška nebudou nyní magistrátní úředníci projekt posuzovat z památkářského hlediska, ale z pohledu stavebního. Projekt podle něj naruší pohled na Vyšehrad a genia loci, což prý předpisy zakazují.
Doplněno Stavbaweb:
Nádraží Vyšehrad a jeho osudy
Secesní budova vyšehradského nádraží v ulici Svobodova pochází z let 1904-1905 a byla postavena pravděpodobně podle návrhu Antonína Balšánka. Ke svému původnímu účelu sloužila do roku 1960 a od té doby chátrá. V 80. letech byla snaha stavbu rekonstruovat, která ale skončila jejím poškozením. V roce 2001 bylo nádraží vyhlášeno kulturní památkou. Ve stejném roce si objekt od Českých drah pronajala společnost Nádraží s.r.o., která zde chtěla vytvořit multifunkční kulturní centrum s galerií, knihkupectvím, restaurací, barem, klubem a kinosálem. Nastaly však spory o vlastnická práva a smlouva o pronájmu byla prohlášena za neplatnou. Fiaskem skončila také snaha městské části o získání nádraží a jeho proměnu v kulturní a společenské centrum.
V roce 2007 nádraží s přilehlými pozemky koupila za 42,5 miliónu korun společnost TIP Estate, jejímž majitelem je Wall Street Commercial Bank z Oregonu, USA. Tato společnost se uvedla vykácením zeleně v okolí nádraží a stržením památkově chráněné hrázděné čekárny mezi kolejemi, za což dostala od památkového odboru Magistrátu hl. m. Prahy pokutu v maximální výši, tj. 100 tisíc korun.
Od jara roku 2008 vlastníka zastupuje ateliér Omicron-K v osobě architekta Martina Kotíka. Ten je také autorem aktuálně projednávaného projektu rekonstrukce a přístaveb k budově nádraží. Jedná se o dvě budovy: budova A na západní straně od nádraží o pěti nadzemních podlažích; budova B na jihovýchodní straně v nároží – z velké části skrytá existující zástavbou při pohledu z ulice Svobodova. Projekt počítá s využitím budov jako kancelářských prostor, plánuje wellness centrum (pro to by měla být využita i nádražní budova po přestavbě), obchody a dvě malé galerie. Počítá se také s 66 krytými parkovacími stáními.
(zdroj: Praguewatch)
Související články:
- Praha 2 nesouhlasí s návrhem zástavby u bývalého nádraží Vyšehrad 16.4.2009
- Nádraží Vyšehrad se možná brzy dočká rekonstrukce 3.4.2008
- Šéf pražských památkářů: S nádražím Vyšehrad je to na dobré cestě 27.3.2008
- Kniha připomíná zaniklá pražská nádraží 14.9.2009
- Z Vyšehradu zmizel bez povolení památkově chráněný objekt 28.2.2008
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…