Plzeň staví nové divadlo, má být za 818 milionů do srpna 2014

(ČTK) – Plzeň je prvním městem v Česku, které po roce 1989 staví nové divadlo včetně zázemí. Po letech diskusí vedení města a dodavatel 13. června poklepali na základní kámen novostavby za 818,5 milionu Kč. Objekt členěný na provozní a divadelní budovu se dvěma sály, hledištěm pro 500 diváků, restaurací, baletní školou, studiovou scénou a podzemním parkováním má být dokončen 1. srpna 2014. Divadlo je součástí projektu Evropské hlavní město kultury 2015 (EHMK). Kromě příznivců má i své kritiky.
Ideový návrh pochází od portugalské kanceláře architektů, rozpracovala ho projekční kancelář Helika. Letos v prvním čtvrtletí se uskutečnilo výběrové řízení na dodavatele stavby, kterým je stavební firma Hochtief. S nabídkami v rozsahu 778 až 961 milionů korun se přihlásilo šest firem. Na stavbu si město půjčí 400 milionů korun od Evropské investiční banky, EU dá zhruba 200 milionů Kč. Zbytek půjde z městské kasy.


"Výstavba nové budovy městského divadla je největší investiční akcí projektu Evropské hlavní město kultury 2015,"
uvedl primátor Martin Baxa.

Podle ředitele Divadla J. K. Tyla Jana Buriana nové divadlo znamená víc než budovu. "Vytvoří se podmínky a prostor nejen pro divadelní tvorbu, ale i hudbu a další aktivity spojené s divadlem. Kdybychom zůstali u jedné divadelní budovy, staneme se jako město sídlem jiné kategorie," uvedl.

Novostavba, která vyroste blízko centra mezi Palackého náměstím a Jízdeckou ulicí, nahradí objekt Komorního divadla v Prokopově ulici, jež je v havarijním stavu. Podle Buriana divadlo zvýší počet premiér ze 16 na 22, činnost se rozšíří o studiovou scénu. Počítá se i se zvětšením festivalů a dalších akcí, což má přinést i víc zahraničních návštěvníků.

Stavba divadla má i své kritiky, a to nejen z řad některých plzeňských zastupitelů. Upozorňují například na vysokou cenu, nevhodné místo, ale i samotný projekt. "Plzeň investuje do divadla, které není schopno naplnit svým repertoárem ani špetku evropské dimenze, kterou potřebuje. Místo toho, aby investovalo do výstavních prostor a dalších prostor pro současné umění, které jako jediné jsou schopny přitáhnout zahraničního kulturního turistu," řekla například ČTK bývalá umělecká vedoucí projektu Plzeň – EHMK 2015 Yvona Kreuzmannová, která se s novým vedením projektu nerozešla v dobrém. Podle ní by byly v Plzni mnohem důležitější výstavní prostory pro Západočeskou galerii. "Výstavní program je alfou a omegou celého programového zaměření EHMK," dodala.

"Skoro dva roky jsme vybírali místo, vytypovali jsme jich asi osm, toto se jevilo jako nejlepší,"
uvedl Burian. Hluk od přilehlé komunikace se podařilo vyřešit tím, že provozní budova divadla oddělí hlavní objekt s divadelními sály, a vytvoří tak zvukovou bariéru. Z ceny tvoří zhruba 130 milionů korun stavby jako parkoviště a přeložky sítí. "Samotné divadlo stojí řádově 700 milionů, z toho jsou asi 200 milionů korun technologie," dodal Burian.

"Hrozně se na to těším. Současné Komorní divadlo je nevyhovující pro nás i pro diváky. Je tam špatná elevace, není klimatizace, v létě je tam horko, v zimě zima. Zde by měla být i nová klubová scéna, mělo by se víc rozjet klubové divadlo, což je hodně dobře," řekl ČTK herec plzeňské činohry Martin Stránský. Podle něj budou mít čtyři soubory divadla konečně adekvátní zkoušecí prostředí.

Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*