Z bývalého bytu inženýra Viléma Krause v Bendově ulici 10, který navrhl světově významný architekt Adolf Loos, se do konce března příštího roku stane komorní kulturní zařízení. Zakázku na stavební a restaurátorské práce a také na vybavení interiéru získala ve výběrovém řízení firma AVERS s nabídkovou cenou 4,6 milionu korun bez DPH. Rekonstrukce bytu začne začátkem července. Řemeslníci a restaurátoři byt opraví na základě projektové dokumentace, kterou připravili architekti Ludvík Grym a Jan Sapák.
Byt v Bendově ulici 10 je jedním z děl Adolfa Loose v Plzni. Je adaptován dokonale promyšlenými úpravami dispozice a demonstruje především Loosovy charakteristické interiérové prvky. „Pro Loosův rukopis je typický maximální důraz na promyšlenou vnitřní dispozici, tak aby se rodině v bytě dobře žilo, odmítnutí umělého dekorativismu a jeho nahrazení kvalitními přírodními materiály, které jsou zdobné samy o sobě, jako je například mahagon nebo mramor Cipollino,“ připomíná Karel Zoch z odboru památkové péče magistrátu. Většina z toho se v bytě dochovala. Nejvíce v hlavní části, obývacím pokoji a jídelně, a vedlejší ložnici. Tady při zachování a potřebném restaurování původního vybavení vznikne prostor vhodný pro pořádání komorních a společenských akcí. V ostatních částech – pracovně, pokoji, chodbě s halou, koupelně a kuchyni, bude zázemí a kancelář.
„Obývací pokoj bude nově zařízen moderním atypickým sedacím nábytkem, který umožní variabilní uspořádání hlediště podle konkrétního druhu kulturní akce, ložnice bude uvedena do původního stavu včetně chybějícího nábytku, z pracovny se stane menší výstavní expozice věnovaná historii bytu, z někdejšího pokoje pro služku bude kancelář společnosti, která bude byt spravovat,“ upřesňuje Karel Zoch.
Záměrem města je citlivá rekonstrukce s maximálním zachováním autentických interiérových prvků. Řemeslníci a restaurátoři byt opraví na základě projektové dokumentace, kterou připravili architekti Ludvík Grym a Jan Sapák. „Musí být oživena původní elegance a výraz, přičemž budou doplněny chybějící části. Způsob restaurace se však vyhne nadměrnému ´přerestaurování´, které z původního předmětu s vlastní historií dělá předmět znovu zdánlivě nový a vytváří tak nepravý pocit neautentické novosti," uvádí se ve studii.
Zakázku na opravu bytu včetně restaurátorských prací získala firma AVERS, spol. s r. o. Zvítězila ve výběrovém řízení v konkurenci šesti společností s nejnižší nabídkovou cenou ve výši 4 615 754 korun bez DPH, když předpokládaná cena byla vyčíslena na 5,42 milionu korun. S rekonstrukcí by se mělo začít na začátku července. „Smlouva s vítězem zakázky je těsně před podpisem,“ sdělil Jan Souček z bytového odboru magistrátu, který výběrové řízení administroval.
O postupnou revitalizaci Loosových interiérů se snaží město několik let. „Dílo Adolfa Loose v Plzni je cenné především z pohledu kulturně-historického. Je to v rámci dějin architektury našeho města mimořádná záležitost, která má mezinárodní význam,“ říká primátor Martin Baxa a dodává, že primární povinností města je toto dílo chránit a současně také prezentovat.
Majiteli bytu, Vilému Krausovi se podařilo na poslední chvíli roku 1939 utéct před nacisty do Anglie, kde žil i po válce, jeho žena i děti však takové štěstí neměly a zahynuly ve vyhlazovacích táborech. Dům zabavili Němci, v roce 1946 byl sice Krausovi navrácen, roku 1954 byl ale opět zabrán, tentokrát komunistickou mocí do národní správy pod záminkou, že se vlastník o majetek nestará. Od státu jej Plzeň získala v roce 1994.
Adolf Loos v Plzni získal první zakázku v roce 1907 a s různě dlouhými přestávkami tady působil prakticky až do své smrti v roce 1933. Odtud pocházela i jeho poslední manželka, fotografka Klára Becková. Právě v Plzni našel kultivované klienty, kteří byli často zároveň zákazníky nebo spolupracovníky plzeňské firmy Kapsa – Müller, pro niž byla spolupráce s významným architektem prestižní záležitostí. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a dalších třináct bytových interiérů. Z hlediska současného vnímání památek moderní architektury je tento soubor podle odborníků nesmírně cenný i v kontextu celé evropské architektury 20. století.
tisková zpráva
Související články:
- Plzeň chce letos začít s rekonstrukcí bytu od slavného Loose 2.5.2013
- Obnova bytu na adrese Bendova 10, Plzeň 4.6.2012
- Plzeň chystá rekonstrukci bytu s interiérem od architekta Loose 10.4.2012
- V Plzni vznikne Centrum pro výzkum architektury 19. a 20. století 1.2.2012
- Den otevřených dveří Loosových interiérů v Plzni 23.8.2012
- Den otevřených dveří Loosových interiérů v Plzni 16.3.2012
- Poslední prohlídky v plzeňských interiérech Adolfa Loose se uskuteční 11.9.2012
- V Plzni vznikne Centrum pro výzkum architektury 19. a 20. století 1.2.2012
- Podzimní prohlídky Loosových interiérů zpestřila hudba 19.9.2011
- Plzeň chce zpřístupnit interiéry, které vytvořil architekt Loos 2.2.2011
- Plzeň exkluzivně zpřístupní interiéry autora unikátní Müllerovy vily, architekta Adolfa Loose 7.9.2010
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.