Praha chystá novelu pražských stavebních předpisů

(ČTK – 9. 4. 2018) – Praha chystá novelu pražských stavebních předpisů (PSP). Odstraněn by měl být požadavek na tzv. oslunění bytu, které nahradí požadavek denního osvětlení. ČTK to sdělil ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč. Oslunění znamená, že 1. března musí do bytu dopadat přímé sluneční paprsky na třetinu podlahové plochy po dobu 90 minut. Novela má vejít v platnost v říjnu 2018. PSP začaly platit 1. srpna 2016 a jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu a definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby.

Požadavek na oslunění je podle Boháče absurdní. „Stavebníci jsou nuceni projektovat budovy prapodivných tvarů a orientace, aby normu splnili. Vznikají pak zvláštní domy na podivných půdorysech, které dohromady nemohou tvořit smysluplný kus města,“ uvedl Boháč. Byty, které nevyhovují předpisu, jsou podle něj kolaudovány a prodávány jako ateliéry, přitom ale slouží k bydlení.

Oslunění by tak měl vystřídat již platný předpis o denním osvětlení. To znamená, že by všechny pobytové místnosti musely mít okna. Podle návrhu novely by pak součet ploch všech oken nesměl být menší než 1/10 podlahové plochy místnosti. „Byty budou i nadále světlé a zdravé pro život. Norma proslunění to ale nepřináší, akorát způsobuje, že se v podstatě nedá stavět hezké město,“ uvedl Boháč. Prvek denního osvětlení pak ještě doplní požadavek dostatečného odstupu budov od sebe.

PSP umožňují výstavbu tzv. udržitelného města se stromy v ulicích a novostavbami, které respektují charakter svého okolí. Každá nová či rekonstruovaná ulice širší 12 metrů má mít stromořadí. Neměly by vznikat zbytečné podchody a nadchody, přednost mají mít bezbariérové přechody. Stanoví i výškovou regulaci novostaveb.

Znění PSP vyvolalo v minulosti řadu sporů, mimo jiné v pražské koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Po sporech jejich přípravu primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odebrala z kompetence svému tehdejšímu náměstku Matěji Stropnickému (SZ/Trojkoalice) a předložila k projednání novou verzi. Primátorčinu novelu nakonec notifikovala Evropská komise.

Praha neschválila novelu pražských stavebních předpisů
(ČTK – 10. 4. 2018) – Radní hlavního města dnes neschválili novelu pražských stavebních předpisů (PSP), která měla odstranit požadavek na oslunění bytů a nahradit jej požadavkem na denní osvětlení. Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), která vládne s ANO a ČSSD, si vyžádala čas na její prostudování. Novinářům to řekli primátorčini náměstci Eva Kislingerová (ANO) a Petr Dolínek (ČSSD). Náměstkyně Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice) ČTK řekla, že materiál nebyl radním předložen podle pravidel předkládání dokumentů k projednání.

Požadavek na oslunění znamená, že 1. března musí do bytu dopadat přímé sluneční paprsky na třetinu podlahové plochy po dobu 90 minut. Novela měla vejít v platnost v říjnu 2018.

„Jeden z partnerů v koalici si požádal o prodloužení času na prostudování. Já mohu říct za ČSSD, že jsme byli připraveni novelu schválit. Není ideální, ale myslíme si, že kroky, které tam byly navrženy, by pomohly, aby výstavba v Praze mohla probíhat,“ řekl Dolínek. Kislingerová uvedla, že i radní z ANO by pro novelu hlasovali.

„V tomto městě máme pravidla předkládání tisků na radu. Trojkoalice pouze chtěla, aby byla dodržována,“ řekla Kolínská. Dodala, že kvůli „procesní neukázněnosti paní primátorky (Adriany Krnáčové)“ neměli radní dost času na prostudování dokumentu. Materiál dostala prý teprve v pátek. Dokument bude podle ní předložen na jednání příští týden.

Vyjádření Kolínské Krnáčová odmítla. „Už mi ty osobní útoky přijdou komické. S paní náměstkyní jsem o tom materiálu mluvila už před měsícem a navíc ho připravoval Institut plánování a rozvoje, který spadá do její gesce. Ráno mi jednoduše zavolal předseda Zelených pan (Petr) Štěpánek a požádal mě, že zatím nemají jasno a potřebovali by ještě čas. Vyšla jsem mu vstříc a reakce paní Kolínské je další osobní útok,“ uvedla Krnáčová.

Podle ředitele IPR Ondřeje Boháče je předpis o oslunění absurdní a architekti musí navrhovat domy roztodivných tvarů, aby normu splnili
. Byty, které nevyhovují předpisu, jsou podle něj kolaudovány a prodávány jako ateliéry, přitom ale slouží k bydlení. Podle IPR s výjimkou Slovenska požadavek na oslunění nikde v zahraničí v podobě jako v ČR není.

Oslunění měl vystřídat již platící předpis o denním osvětlení. To znamená, že by všechny pobytové místnosti musely mít okna. Podle návrhu novely by součet ploch všech oken nesměl být menší než destina podlahové plochy místnosti. Prvek denního osvětlení ještě doplní požadavek dostatečného odstupu budov od sebe.

PSP začaly platit 1. srpna 2016 a definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby. PSP umožňují výstavbu tzv. udržitelného města se stromy v ulicích a novostavbami, které respektují charakter okolí. Každá nová či rekonstruovaná ulice širší 12 metrů má mít stromořadí. Neměly by vznikat zbytečné podchody a nadchody, přednost mají mít bezbariérové přechody. Stanoví i výškovou regulaci novostaveb.


Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Naprosto s Jitkou a Markem souhlasím! Ponechme si osvědčené! Mirek

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    |Kam nechodí slunce, chodí lékař| bylo jasné již předkům. Dnešní |experti| připravují návrhem novely m.j. další vylidňování centra Prahy. Nekvalitní byty v novostavbách, trestuhodné zastínění stávajících bytů, ke kterému již dochází, nutí Ty, co mohou a zejména s dětmi, k úniku za Prahu. Centrum je dál zahušťováno komerčním programem, zde nepotřebným, pro který je dost místa na okrajích, kde je možné stavět byty s přijatelným osluněním dle dosavadních předpisů (i ty nezaručují optimální kvalitu). Argumentace o úsporách za infrastrukturu mimo centrum je demagogie.
    Užitečný by byl průzkum u navrhovatelů, kolik z nich bydlí v bytě
    neosluněném.

  3. Čtenář Stavbawebu says:

    Podle ČSN 73 4301 Obytné budovy musely mít obytné (pobytové) místnosti plochu svých oken větší než 1/10 podlahové plochy místnosti, jinak nešlo o obytné místnosti. Tato norma byla po dlouhou dobu bez problémů respektovaná, ale pak EU prohlásila, že závazné jsou jen zákony. A dopadlo to tak, jak to dopadlo. V Praze teď podle článku chtějí sčítat plochu všech oken bytu, ale to může znamenat, že za pobytové místnosti prohlásí i ty, které na tu 1/10 plochy nedosáhnou.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*