Pravoslavní byznysmeni navrhli pro sídliště prefabrikovaný kostel

Fotogalerie ke článku (1)

Celá fotogalerie (1)

Inovativní řešení pro lidi, kteří si chtějí postavit kostel.

Pouhý den má trvat stavba prefabrikovaného kostela, který vymyslel a vyprojektoval nevládní Klub pravoslavných mecenášů. Desítka prvních těchto svatostánků má vzniknout už v dubnu, první v sibiřském městě Kemerovo, další na různých místech po celém Rusku, včetně Moskvy.

"Nabízíme inovativní řešení pro lidi, kteří si chtějí postavit kostel," řekl deníku Moscow Times vedoucí projektu Vasilij Smirnov. V Kemerovu v těchto dnech dohlíží na přípravu stavby prvního z "instantních" svatostánků. Klub pravoslavných mecenášů je nevládní organizací založenou v roce 2003.

Svým plánem vyšel vstříc steskům pravoslavné církve na naprostý nedostatek kostelů především na obřích sídlištích, která obklopila většinu ruských měst za sovětské éry. Podle zástupců klubu se postavením kostela uprostřed sídliště může v oblasti například snížit kriminalita.

Podle mluvčího moskevského patriarchátu Vladimira Vigiljanského je jen v Moskvě v současnosti potřeba o dvě stovky kostelů víc, než kolik jich skutečně stojí. Situace je po desítkách let komunistického režimu ještě horší v malých městech a na vesnicích.

Do revoluce v roce 1917 bylo podle deníku Izvestija v Rusku na 65 000 chrámů. V posledních dvou desítkách let bylo obnoveno a postaveno okolo 15 000 svatostánků, v celém někdejším Sovětském svazu je to asi dvojnásobek.

Vladimir Mikov z vedení Klubu pravoslavných mecenášů uvedl, že všechna potřebná povolení mají dva prototypy dřevených chrámů. První má 80 metrů čtverečních a je projektován pro 150 věřících, druhý je přibližně poloviční. Kostely mají okolo 15 metrů do výšky a stavět se dají bez nutnosti kopat základy. Cena menšího z chrámů je přibližně dva miliony rublů (okolo 1,5 milionu korun), větší stojí asi dvojnásobek. Podle odborníků je to zhruba dvakrát až třikrát méně, než na kolik vyjde klasická stavba kostela.

"Pokud není možné postavit kamenné chrámy, dřevěné nám musí stačit," poznamenal k tomu mluvčí patriarchátu Vigiljanskij. Mezi přednosti plánu pokládá i fakt, že například staří lidé na sídlištích už nebudou muset do kostela absolvovat mnohdy i několikahodinovou pouť.

Po prvním kostele v Kemerovu plánují pravoslavní mecenáši postavit "předváděcí" svatostánky i v ukrajinském Kyjevě a běloruském Minsku. Pak by měly "instantní" kostely začít vyrůstat po celém Rusku.

Zdroj: Zpráva ČTK 2.4.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*