Architektem projektu je atelier Loxia.
Chátrající usedlost Kajetánka v pražském Břevnově se dočká rekonstrukce barokního zámečku a oranžérie. Současně zde soukromý investor obnoví park a postaví čtyři bytové domy. Uvedli to na tiskové konferenci zástupci projektu Kajetánka. Výstavba by měla být ukončena v roce 2011 a stát přibližně miliardu korun.
Z miliardové investice připadne přibližně desetina na objekty, které budou předány do vlastnictví městské části Praha 6 za symbolickou korunu. Týká se to zámečku a velké části anglického parku s jezírkem, které budou otevřeny pro veřejnost.
Usedlost Kajetánka koupila v roce 2005 irská investiční skupina Quinlan Private od italského investora. Quinlan Private se následně spojil s izraelskou společností Lapid Capital Venture Ltd. a společně od roku 2007 usilovaly o získání stavebního povolení. To bylo uděleno letos v květnu. Na rekonstrukci historických budov bude dohlížet Státní ústav památkové péče.
Na Kajetánce má v rámci projektu vyrůst 145 luxusních bytů, jejichž dolní cenovou hranici developer odhaduje na 80.000 korun za metr čtvereční bez daně z přidané hodnoty. Vedle bytových domů budou byty také v bývalé oranžerii z roku 1760.
Využití barokního zámečku bude záležet na představách městské části. Předběžně se hovoří o společenském sálu a kavárně. Nová Kajetánka má být podobně jako nová Ladronka živým místem navštěvovaným veřejností. Developer například počítá s výstavbou dětského bludiště.
Historie usedlosti Kajetánka sahá do 16. století. V 17. století zde byla kaple a místo bylo vyhlášeným poutním místem. Oranžérie a malý barokní zámeček jsou z druhé poloviny 18. století. V roce 1948 byla Kajetánka vyvlastněna a sloužila jako dům pionýrů a mládeže.
Irská společnost Quinlan Private působí ve střední a východní Evropě od konce 90. let. Na tuzemský trh firma vstoupila v roce 2000. Mezi projekty firmy v Česku patří například kancelářské budovy v pražských Nových Butovicích nebo rezidenční projekt Modřanský háj. V metropoli firma postavila také obchodní a kancelářské centrum na Karlově náměstí. Partnerská společnost Lapid Capital Venture má za sebou realizované projekty v Maďarsku a Litvě.
Zdroj: Zpráva ČTK 27.5.2009, doplněno Stavabweb
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.