(ČTK) – Pritzkerovu cenu, nejprestižnější ocenění světových architektů, letos získal japonský architekt Tojo Itó. Porota jej podle agentury Reuters vyznamenala především za kreativitu návrhů a nadčasovost jeho budov.
V začátku své kariéry vynikl Itó především malými nápaditými projekty, mezi něž patří například dům White U, který v roce 1976 postavil pro svou sestru. Stavba, jež symbolizovala návrat z mrakodrapů k životu blíže k zemi, v sobě skrývala dvě dlouhé chodby, z nichž jedna vedla k pokoji architektovy sestry a druhá k místnosti její dcery.
Mezi vůbec nejznámější návrhy dnes jedenasedmdesátiletého architekta patří knihovna Sendai realizovaná v roce 2001. Ve svém hodnocení ji zdůraznila i porota Pritzkerovy ceny, podle níž není proměnlivý koncept budovy omezen hranicemi moderní architektury. Sám Itó o svém umění tvrdí, že se "minimalistickou taktikou…snaží vymazat konvenční smysl".
Pritzkerovu cenu založil v roce 1979 americký podnikatel Jay A. Pritzker se svou manželkou. Součástí ocenění, které loni získal čínský architekt Wang Šu, je odměna 100.000 dolarů (téměř dva miliony korun).
White U (house), 1975—76, Nakano-ku, Tokyo, Japan
Photo by Koji Taki
Sendai Mediatheque, 1995—2000, Sendai-shi, Miyagi, Japan
Photo by Tomio Ohashi
Matsumoto Performing Arts Centre, 2000—2004, Matsumoto-shi, Nagano, Japan
Photo by Hiroshi Ueda
Serpentine Gallery Pavilion, 2002, London, U.K.
Toyo Ito Museum of Architecture, 2006—2011, Imabari-shi, Ehime, Japan
Photo by Daici Ano
zdroj foto: pritzkerprize.com
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.