(ČTK) – Třinec na Frýdecko-Místecku si nechal udělat průzkum mapující architektonicky a urbanisticky hodnotná místa ve městě. Dosavadní výsledky ukazují, že je v Třinci minimálně 200 architektonicky cenných staveb a 70 urbanisticky hodnotných území. Výsledky analytického průzkumu bude moci při svém rozhodování využívat například stavební úřad, řekla ČTK mluvčí radnice Šárka Szlaurová.
„Dosud se v Třinci podrobný architektonický ani urbanistický průzkum nedělal, takže tyto hodnoty nebyly zatím podchyceny. Mapovali jsme historický vývoj Třince z hlediska osídlení po jednotlivých obdobích od středověku po současnost a narazili jsme na řadu území s vysokou urbanistickou hodnotou a na architektonicky cenné stavby, které by měly být podle našeho názoru v Třinci určitě zachovány,“ uvedla architektka Helga Bencúrová-Kozelská, která se na průzkumu podílela.
Podle ní má katastrální území města určitou strukturu, kterou by bylo potřeba dodržet. „Stavební úřad proto dostal v rámci našich podkladů i doporučení, jak postupovat při povolování dostaveb, aby zůstaly výše zmíněné hodnoty zachovány,“ uvedla architektka.
Průzkum se zatím uskutečnil na katastrálním území Třinec a v jeho částech Horní a Dolní Líštná, Lyžbice, Guty, Karpentná, Oldřichovice, Tyra, Český Puncov a Kojkovice. V Neborech se nyní dokončuje.
Za cenná místa architekti označili například různé zemědělské usedlosti, dělnické kolonie i jednotlivé domy z počátku 20. století. Při průzkumu využívali i archivní materiály.
„V archivech jsme dohledali významná jména vídeňských architektů, kteří na žádost Třineckých železáren projektovali v mnoha případech stavby na území Třince. Mezi ně patří například nová dělnická kolonie na Folvarku mezi farou a hřbitovem, řada bytových domů na ulici Kaštanové a další stavby na území Dolní Líštné. Tyto specifické dělnické kolonie byly velice citlivě urbanisticky stavěny a nenajdeme je široko daleko,“ doplnila architektka. Výsledky průzkumu chce město na podzim představit veřejnosti a připravit i besedu s architekty.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.