Průzkum mapoval architektonicky a urbanisticky cenná místa Třince

(ČTK) – Třinec na Frýdecko-Místecku si nechal udělat průzkum mapující architektonicky a urbanisticky hodnotná místa ve městě. Dosavadní výsledky ukazují, že je v Třinci minimálně 200 architektonicky cenných staveb a 70 urbanisticky hodnotných území. Výsledky analytického průzkumu bude moci při svém rozhodování využívat například stavební úřad, řekla ČTK mluvčí radnice Šárka Szlaurová.

„Dosud se v Třinci podrobný architektonický ani urbanistický průzkum nedělal, takže tyto hodnoty nebyly zatím podchyceny. Mapovali jsme historický vývoj Třince z hlediska osídlení po jednotlivých obdobích od středověku po současnost a narazili jsme na řadu území s vysokou urbanistickou hodnotou a na architektonicky cenné stavby, které by měly být podle našeho názoru v Třinci určitě zachovány,“ uvedla architektka Helga Bencúrová-Kozelská, která se na průzkumu podílela.

Podle ní má katastrální území města určitou strukturu, kterou by bylo potřeba dodržet. „Stavební úřad proto dostal v rámci našich podkladů i doporučení, jak postupovat při povolování dostaveb, aby zůstaly výše zmíněné hodnoty zachovány,“ uvedla architektka.

Průzkum se zatím uskutečnil na katastrálním území Třinec a v jeho částech Horní a Dolní Líštná, Lyžbice, Guty, Karpentná, Oldřichovice, Tyra, Český Puncov a Kojkovice. V Neborech se nyní dokončuje.

Za cenná místa architekti označili například různé zemědělské usedlosti, dělnické kolonie i jednotlivé domy z počátku 20. století. Při průzkumu využívali i archivní materiály.

„V archivech jsme dohledali významná jména vídeňských architektů, kteří na žádost Třineckých železáren projektovali v mnoha případech stavby na území Třince. Mezi ně patří například nová dělnická kolonie na Folvarku mezi farou a hřbitovem, řada bytových domů na ulici Kaštanové a další stavby na území Dolní Líštné. Tyto specifické dělnické kolonie byly velice citlivě urbanisticky stavěny a nenajdeme je široko daleko,“
doplnila architektka. Výsledky průzkumu chce město na podzim představit veřejnosti a připravit i besedu s architekty.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*