Rada pro šetrné budovy chce zavést certifikaci staveb

Z certifikátu bude možno zjistit, jak si konkrétní budova vede z hlediska energetické náročnosti.

Praha 14. září (ČTK) – Dlouhodobým cílem nově vzniklé České rady pro šetrné budovy je zavedení tržního nástroje pro hodnocení energeticky úsporných staveb. Jeho přijetí lze ale čekat ve výhledu jednoho roku až tří let, řekl dnes na tiskové konferenci člen koordinační skupiny rady Petr Kotek ze společnosti EkoWatt.

  

Nové sdružení bude nástroj pro energetické hodnocení staveb vybírat už z existujících modelů uplatňovaných ve světě, Kotek ale nevyloučil ani vytvoření zcela nového nástroje. Nejpropracovanější způsob energetické certifikace budov je podle odborníka v Německu, současně je ale prý nejsložitější a také nejdražší.

  

Představitelé rady neuvedli, jak by se nové opatření mělo lišit od současného hodnocení energetické šetrnosti staveb, které v Česku existuje. Od letošního ledna v tuzemsku musí mít všechny nové objekty, nebo rekonstrukce staveb s podlahovou plochou nad 1000 metrů čtverečních takzvaný průkaz energetické náročnosti budov. Z certifikátu lze zjistit, jak si konkrétní budova z hlediska energetické náročnosti vede.

  

Ambicí rady pro šetrné budovy je spojovat architekty, projektanty, stavitele, investory, neziskové organizace, akademiky a obecní samosprávy. „Hlavním posláním naší organizace bude podněcování trhu, vzdělávání a legislativních změn, aby se v České republice co nejdříve vytvořilo vhodné prostředí pro kvalitní stavby úspěšné na trhu i šetrné k životnímu prostředí,“ stojí na internetových stránkách sdružení.

  

Mezi zakládajícími členy tuzemské rady jsou společnosti Skanska, Sekyra Group, Atrea, Edwards & Zuck, Gardiner & Theobald, EkoWatt, Cigler Marani Architects, JRD, Traficon, ZumTobel a Autodesk. Na založení sdružení se podílí také ambasáda USA v ČR.

  

Firmy si od propagace výstavby ekologicky šetrných budov slibují, že v budoucnosti můžou mít „zelené“ stavby na trhu větší cenu než běžné budovy. „V budoucnu se může stát, že nešetrné budovy nebudou prodejné,“ řekl dnes na tiskové konferenci místopředseda představenstva Sekyra Group Leoš Anderle.

  

Česká rada se chce ucházet o členství ve Světové radě pro šetrné budovy. Ta vznikla v roce 1999 v USA. Aktuálně podle svých vlastních údajů sdružuje deset národních rad a dalších 16 zemí, ve kterých rady vznikají.

  

dnv vju

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*