Hotel Jalta, který již téměř půl století utváří charakter pražského Václavského náměstí, prošel v posledních čtyřech měsících rekonstrukcí travertinové fasády. Práce probíhaly od letošního června do poloviny října. Pro rekonstrukci byla vybrána společnost Kamena & spol., s. r. o. pod vedením restaurátora Václava Schebelleho. Náklady činí přes 10 milionů Kč.
Podle restauračního záměru musely být revidovány kamenné prvky všech ploch v kotevním systému a tektonice materiálu. Kamenný obklad fasády byl očištěn horkou parou v tlaku, čímž se detoxikoval a odmastil. Odhalily se tak také veškeré poruchy kamene, předchozí opravy a tmely. Nestabilní části pláště fasády a poškozené desky byly odvezeny k dílenské opravě.
Odhalené skelety byly vyčištěny opět parou v tlaku. Po důkladné kontrole obkladů byly opraveny poškozené spáry a vyplněny shodným materiálem. Mikropraskliny a poruchy byly injektovány ve spoji epoxidovým spojovacím materiálem a povrchově retušovány tmelem s plnivy a barvivy odpovídající povahy. U ponechaných obkladů bylo provedeno nové kotvení. Kamenné povrchy byly nově jemně zleštěny do tzv. sametového podlesku z důvodu znovuuzavření povrchu, které je rozhodující pro další životnost a je nejlepším řemeslným řešením pro tento druh kamene. Všechny plochy po montážních opravách byly konzervovány pro posílení schopnosti odolnosti proti vlhkosti.
Zvláštní péči si vyžádaly sochy v prvním patře od akademického sochaře Jiříkovského.
Z historie hotelu
Hotel byl postaven podle projektu architekta Antonína Tenzera v roce 1958 a díky modernímu architektonickému pojetí zaujal místo jedné z nejzajímavějších hotelových staveb v Praze. Jde o stavbu ve stylu socialistického realismu, s prvky funkcionalismu a tzv. bruselského stylu. Exteriéry a interiéry stavby jsou propracovány do nejmenších detailů bez použití jakýchkoliv typizovaných prvků, z těžkopádnosti sorely zde vybočuje například unikátní spirální schodiště v hale. Hotel byl původně projektován pro budovu cestovní kanceláře ČEDOK s rozpočtem 40 milionů korun, což byla v té době obrovská částka. Zajímavostí je, že kromě funkce hotelu mu byl přisouzen velký politicko-strategický význam. V případě válečného konfliktu měl sloužit jako štábní centrum Varšavské smlouvy. V roce 1958 byl hotel otevřen prvním hostům. V období totality zde byli mimo jiné ubytováváni zahraniční novináři, sídlilo zde i velvyslanectví NSR. V 80. letech se podařilo zabránit přestavbě hotelu, a byl tak zachován originální vzhled stavby. Do roku 1991 byl hotel ve vlastnictví společnosti Interhotels, v letech 1991-2003 ho vlastnila skupina japonských investorů. V roce 2003 byl hotel prodán původním majoritním japonským vlastníkem developerské společnosti Flow East.
Podle TZ, Praha, 8. listopadu 2007
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…