Revitalizace Havlíčkova náměstí v Žatci

Krásná myšlenka architekta Vratislava Štelziga ze 70. let o vytvoření místa, kde se mohou obyvatelé žateckého Podměstí setkat se sluncem, dala vzniknout unikátnímu náměstí s kaskádami, fontánami a členěnou zahradou v jeho středu. Dnes je však v čase opomenutá rarita jen odleskem své někdejší slávy. 

Nové příležitosti k pobytu i odpočinku a sympatické krajinářské řešení atelieru MS plan vdechlo nový život zašlému Havlíčkovu náměstí. Jeho atmosféra ožívá promyšleným řešením veřejného prostoru vymezeného průčelím kulturního domu Moskva, kostela sv. Václava a nákupního centra Zlatý chmel s obnovenou rampou s výhledem na revitalizované náměstí a panorama historického centra. Návrh citlivě zachovává původní strukturu kamenných zídek a zelených návrší pobytové zahrady. Obnovená zelená oáza protkaná pěšími stezkami vytváří intimní, a přesto bezpečná zákoutí koncentrované kolem jezírka s dřevěným molem v centrální části.

Na městskou zahradu volně navazuje nová piazzetta navržená před kulturním domem Moskva, která otevírá příležitosti pro realizaci sociálních aktivit od sezónních a farmářských trhů po uliční koncerty a výstavy pod širým nebem nebo sousedská setkání. Náměstí se mimo jiné pyšní přítomností cenné historické památky kostela sv. Václava, který v návrhu konečně získává důstojné okolí. Změna rytmizace dláždění v blízkosti kostela citlivě připomíná dnes již zaniklý hřbitov.

Linie stávajících i nových stromů vytváří „zelený rám“ pobytové zahrady, kterou probarvuje monokultura levandule, trvalky a okrasné trávy. Zahrada je místy přistíněna korunami vícekmenných keřů, které z jara prostor oživí jemnými květy, a na podzim jej zaplaví oranžovočervenými tóny. Aleje navržené po obvodu náměstí nabídnou relaxační útočiště s dětským hřištěm, pentaquem nebo „konverzačními lavičkami“ orientovanými „tváří v tvář“.

„Nezůstali jsme „jen“ u revitalizace samotného náměstí, ale koncept jsme rozšířili o regeneraci okolí autobusových zastávek nedaleko náměstí. Navrhli jsme i kultivaci přilehlé Moskevské ulice.  Její nový a bezpečný profil – z jedné strany lemovaný jednořadou alejí, z druhé korunami vícekmenných keřů – vybavený pohodlnými lavičkami, nabídne příjemné prostředí k procházce a posezení. Porota architektonicko-urbanistické soutěže ocenila náš koncept založený na uctivém respektu k paměti místa, zaujala i kompozice veřejné zahrady s ústředním bodem polo-přírodního jezírka se zelenými břehy. A i když jsme soutěž nevyhráli, věříme, že citlivou regeneraci náměstí, která se částečně navrací k původnímu ojedinělému návrhu, by ocenili jak obyvatelé, tak návštěvníci Žateckého Podměstí,“ říká Michal Šourek, zakladatel atelieru MS plan.

Autor: MS plan s.r.o., Kseniya Bahdanovich, Nick Anthony Duero, Pavel Hřebecký, Michal Šourek
Spoluautor: Monika Bíziková                            

autorská zpráva

Související články:
Odvážná přeměna chomutovských lázní
Mariánské náměstí zná svoji novou podobu
Středisko volného času v Trutnově

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*