Odvážná přeměna chomutovských lázní

Odvážná přeměna chomutovských lázní

(11. 9. 2020) Jedinečný projekt, který dosahuje evropských měřítek

   
 
 
 
 

Odvážná přeměna chomutovských lázní

Chomutov je okresní město na severu Čech. Aktuální studie revitalizace městských lázní od renomovaného architektonického studia Vrtiška - Žák studia následuje evropský trend revitalizace brownfieldů a jejich využití pro nové funkce a rozvoj městské struktury. „Podobně jako dnes již slavná Litomyšl, kde je doslova přehlídka moderní architektury, nebo aktuálně rostoucí městečko Líbeznice, i my chceme ukázat, že kvalitní architektura může vznikat i mimo velká centra,“ říká na úvod David Dinda, náměstek primátora statutárního města Chomutov.  


Kvalitní architektura vycházející z původní struktury lázní z 80. let má promyšlený koncept a hlavním cílem investičního záměru je oživit centrum města. „Chceme jasně ukázat, že sledujeme evropské trendy a že kvalitní architektura přinese do našeho města nové hodnoty: život v centru města, společenské funkce jako je koncertní sál, kavárna, knihovna nebo coworking,“ doplňuje náměstek David Dinda. Projekt revitalizace od architektonického studia Vrtiška - Žák má ambice obstát i v evropském měřítku.

Od studie k novému využití
Architekti ve spolupráci s městem Chomutov vypracovali studii, která analyzuje současný stav města, jeho úskalí a potřeby. Na základě toho poté vytvořili vizi, která přichází s oživením centra téměř padesátitisícového města. Záměrem návrhu budoucí podoby objektu bývalých chomutovských lázní je bojovat s roztříštěním koncentrace obyvatel, ke které ve městě dochází. Řešením tohoto problému je přeměna starého a nevyužívaného objektu lázní na multifunkční centrum. Architekti část hmoty odstranili, přesto si ale budova udrží svůj výraz, a to díky tomu, že se znovu opláští průhledným materiálem. „Snažíme se akcentovat celou konstrukci, která se propisuje navenek,“ popisuje architekt Vladimír Žák.

Lázeňský provoz bude pro všechny milovníky wellness zachován. Místo pro odpočinek bude dál doplněno o vzdělávací a kulturní plochy. Plánována je výstavba knihovny s přednáškovým sálem, koncertní sály nebo sály pro taneční školu. Vedle nekomerčních prostor navrhuje architektonické studio do objektu umístit také obchodní jednotky, kancelářské a coworkingové prostory. Hlavním lákadlem návrhu je společenský sál s kapacitou 300 míst na sezení, který bude umístěn do původní bazénové plochy. Zachovány budou také skokanské můstky a většina původních prvků, které budou připomínat původní využití místa.

Urbanismus centra města 
Městské lázně, které stojí mezi městským divadlem a dvěma sportovními halami, tvoří ideální pojítko na pomyslné kulturně-sportovní ose. Multifunkční objekt se stane také křižovatkou mezi městským parkem a městem, čímž se zásadně zlepší kvalita této oblasti. Díky podpoře vzdělávacích a zájmových aktivit obyvatel města vznikne místo pro setkávání a propojování všech věkových kategorií. Nové lázně tak zvyšují potenciál městského prostoru a zvyšují atraktivitu severočeského města. Soudobá architektura a její využití při rekonstrukci objektu přinášejí do Chomutova nový, velmi silný impuls. Netradiční zkosená konstrukce ze železobetonu je signifikantní pro tento objekt.

Záznam z prezentace studie revitalizace chomutovských Městských lázní:


tisková zpráva

Mohlo by vás také zajímat:
Rekonstrukce luhačovické kolonády s halou Vincentka
Nový koncertní sál v Ostravě
Obnova Winternitzových mlýnů pro krajskou galerii

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz