Fotogalerie ke článku (4)
Šafer Hájek Architekti, Rezidence Kollárova, foto: Filip Šlapal, zdroj: Stavba 6/2006
Šafer Hájek Architekti, Rezidence Kollárova, foto: Filip Šlapal, zdroj: Stavba 6/2006
Šafer Hájek Architekti, Rezidence Kollárova, 2. NP, zdroj: Stavba 6/2006
Šafer Hájek Architekti, Rezidence Kollárova, řez, zdroj: Stavba 6/2006
Adresa: Praha 8-Karlín, Kollárova 14
Investor: Real Estate Karlín Group
Architekt: Šafer Hájek Architekti, s. r. o./Oldřich Hájek, Petra Čížková, Laco Fecsu, Tomáš Pavlík, Olga Rosová, Jaroslav Šafer
Generální projektant: AED Project, a. s./Aleš Marek, Ivan Hodek, Karel Chlupáč, Petr Sedlák
Generální dodavatel: Podzimek a synové, s. r. o.
Termíny: projekt 03/2004-12/2004, dokončeno 12/2005
Plocha stavebního pozemku: 995 m2
Zastavěná plocha: 774 m2
Celková podlahová plocha: 2631 m2
Celkový obestavěný prostor: 8769 m3
Celkové náklady: 42 mil. Kč
Nosná konstrukce: vyzdívaný železobetonový skelet; konstrukce podlah: dřevěná průmyslová mozaika; výplně otvorů: okna dřevěná typ Eurookna;, izolace: polystyrén, minerální lamely; střecha: inverzní; příčky: keramické (Porotherm)
Autor fotografií: Filip Šlapal
Odůvodnění Klubu Za starou Prahu: Po záplavách v roce 2002 zanikly na území Prahy-Karlína cenné klasicistní domy. Rezidenci Kollárova vestavěli architekti do dvora jednoho z nich, aniž by ho zničili. Přizpůsobili své moderní tvarosloví měřítku starého domu a podali tak důkaz o možné koexistenci starého a nového na karlínském území.
(Zdroj: Kateřina Bečková, Klub Za starou Prahu)
Z autorské zprávy: Stávající uliční objekt z konce 19. století je součástí neporušené východní uliční fronty Karlínského náměstí v blízkosti kostela Cyrila a Metoděje a je nemovitou kulturní památkou. Nový objekt dostavby nepřekračuje výšku hřebene uličního objektu. Hlavní objekt je umístěn podél stávající štítové zdi na severní hraně pozemku. Navržená komposice dostavby - zužující se třípodlažní hmota směrem k plánovanému parku Corso - umožní bytům výhled východním směrem k parku a maximální využití jižní fasády. Menší objekt ve formě samostatné třípodlažní vily je umístěn ke štítové stěně na jižní straně pozemku s výhledy západním a východním směrem. Napříč parcely je umístěn pouze jednopodlažní objekt garáží ukončený bytem s vlastní zahradou.
Fasády objektu směrem k parku Corso jsou maximálně prosklené a stávají se prvním fragmentem nové fasády okolních objektů směrem k budoucímu parku, který vznikne na místě původních továrních hal. Stávající schodiště bylo využito pro přístup do obou objektů — stávajícího z hlavních podest a nově pomocí několika vyrovnávacích stupňů z mezipodest i do dostavby.
Výtah, umístěný těsně vedle schodiště, má výstupy na obě strany a staví ve všech úrovních. V přízemí je umožněn průchod ze dvora do budoucího parku. Střecha garáží je využita pro privátní zahrady přilehlých bytů v 2NP.
(Zdroj: Stavba 6/2006)
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.