Rodinný dům a „stodola“ v Jizerských horách

Jeden obytný dům a stavení připomínající stodolu. Uprostřed Jizerských hor společně vytvářejí ideální domov pro víkendový útěk z města i ke stálému obývání. Celý koncept je zdárným příkladem toho, že i moderní stavby pojaté s pokorou dokážou harmonicky splynout s tradičním horským prostředím a nenarušovat ráz okolní krajiny.

Na začátku bylo přání – obytná roubenka a samostatně stojící doplňkové stavení s technickým zázemím a potenciálem pro volnočasové využití. Z roubenky nakonec sešlo, ale dům, který byl postavený namísto ní, plně respektuje prostředí Jizerských hor, do kterého přirozeně zapadá. „Po dlouhé diskuzi s investorem jsme dospěli ke společnému rozhodnutí neimitovat historické přístupy a roubenky, ale postavit moderní dům s využitím soudobých materiálů a detailů, který však nebude vizuálně vyčnívat a zbytečně na sebe upozorňovat. Jednoduše bude pokorný svému okolí a respektovat charakter horského prostředí i přírody,“ říká architekt Martin Vomastek z ateliéru Labor 13, spoluautor návrhu této realizace. 

Hlavní stavba
Hlavní ze staveb je vystavěna z klasického zdiva a obložena modřínovými latěmi. Jinak pravidelný obdélníkový tvar domu záměrně narušuje zapuštění prostoru u vstupu. Tento „chybějící“ prostor je kompenzován rozsáhlým vikýřem v horním patře, který nejenže v podkroví vytváří více místa, ale zároveň do něj přivádí hodně světla. A rozsáhlé okenní prvky jsou prostoupené celou hlavní stavbou. „Velkoformátovými okny jsme se snažili do interiéru přivést co nejvíce přirozeného denního světla a zároveň jimi maximalizovat pohledové propojení domu s okolní přírodou,“ vysvětluje architekt. 

Nejvíce prosklený je centrální obytný prostor v přízemí sdružující kuchyňský kout, jídelnu a obývací pokoj. Ten je obklopen velkoformátovými okny z celé jedné strany a poloviny protilehlé. K setkávání kromě hlavního obytného prostoru slouží v přízemí také odpočinková místnost se vstupem do soukromé finské sauny, u které nechybí koupelna s ochlazovacím vědrem. Horní patro představuje klidovou část domu. Jedna jeho strana je věnovaná pokoji pro hosty se samostatnou koupelnou a šatnou, na druhé straně je situovaný dětský pokoj s otevřeným krovem a vestavěným patrem, v prostřední části se pak nachází ložnice majitelů, společná toaleta, koupelna a šatna. 

Celým interiérem hlavní budovy se prolínají světlé barvy. Bílé stěny doplňuje přiznaný železobetonový strop a ve spodním patře také podlaha z litého teraca. Hojně zastoupeno je zde také dřevo, a to nejen coby podlahová krytina ve druhém nadzemním podlaží, ale i v podobě kuchyňské linky s vestavěnými skříněmi a dalšího nábytkového vybavení. Fungující symbiózu bílé, šedé a dřeva ještě povyšují efektní černé detaily. 

„Černé prvky jsme do interiéru zasadili v podobě rámů oken, spotřebičů, vodovodních baterií a sprchových hlavic, kovových konstrukcí jídelních židlí, svítidel a vypínačů,“ vypočítává architekt Martin Vomastek a dále pokračuje: „Pro elegantní kontrast s dveřními křídly v drásaném dubu jsme zvolili také černé kování, konkrétně kliky TERRY od českého výrobce M&T. Kromě jejich kvalitního provedení, které máme léty prověřené z jiných projektů, a které zaručuje, že se černá z klik během let neoloupe, nám do interiéru smysluplně zapadal jejich hranatý, a přesto ergonomický tvar.“ Na pohled strohé linie klik TERRY ještě více podtrhují čtvercové rozety ve stejné povrchové úpravě – titan černý mat. 

Stodola otevřená přírodě
Hlavní stavbu doplňuje druhá, která svým vzezřením připomíná stodolu. Hospodářské využití u ní však nečekejte – slouží spíše jako zahradní domek s technickým zázemím. Je tvořena železobetonovou konstrukcí s otevřeným krovem a vestavěnou galerií. Zvenčí je obložená místními žulovými kameny. Ze tří stran je budova vybavena velkými vraty, kterými lze vnitřní prostor zcela otevřít, a tím jej až na rohové sloupy propojit s okolní přírodou. Přirozené návaznosti mezi vnitřním prostorem stodoly s exteriérem napomáhá dlažba tvořená taktéž žulovými kameny, která plynule přechází v terasu mezi oběma stavbami. 

Prostor terasy je privátnějšího charakteru, od okolí je totiž částečně odcloněn stavbami. Koncepce lehce se rozbíhajících budov však zachovává průhledy do okolí. Součástí terasy je také historická studna, nedaleko domu pak vzniklo koupací jezírko. 

Technické údaje:
Rok realizace:
2017 – 2021
Zastavěná plocha: dům 124,6 m2, stodola 80 m2
Užitná plocha: dům 169 m2, stodola 88,8 m2
Konstrukce staveb: železobeton, zdivo
Fasáda: dům – dřevěný obklad, stodola – kamenné obložení (žula)
Střecha: hliníkový plech falcovaný
Okna: hliníková
Podlaha: lité teraco, dřevěná
Vytápění: podlahové, elektrokotel
Výrobci a dodavatelé:
• Dodavatel interiérového vybavení – Bernt interiéry
• Dveřní kliky – M&T, kování TERRY, www.kliky-mt.cz 
Architekt: Ing. arch. Martin Vomastek, Ing. arch. Eva Smolíková, ateliér Labor 13, www.labor13.cz

podle podkladů společnosti M&T
Foto: Roman Mlejnek

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Tak tohle se povedlo. Z venku to vypadá jako tradiční sestava malého kamenného domu s velkou dřevěnou stodolou. Ta záměna funkcí, paráda.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*