Rodinný dům v Dolních Kounicích

Novostavba doplňuje souvislou zástavbu řadových domů. Zvláštnost pozice je dána sousedstvím potoka, spíše strouhy, kde voda zde teče jen část roku. Potok přerušuje návaznost na objekt ze západní strany. V místě stával přízemní dům s klenutým sklepem. Dům byl odstraněn, sklep zůstal zachován, nad ním byla postavena nová stavba.
V návrhu jsme zohlednili charakter okolní zástavby, dům na ni navazuje šikmou částí střechy i měřítkem hmoty. Střecha se výškově přizpůsobuje římsou i hřebenem. V polovině stavby směrem k vodnímu toku je šikmina střechy ukončena a stavba je zakončena nárožím s plochou střechou. Tímto architektonickým prvkem je ohraničen začátek bloku staveb.
Vchod do domu je přes zádveří. Navazuje na vstupní chodbu, z níž se vchází do hlavního obytného prostoru, který je otevřený a propojuje kuchyni, jídelnu a obývací pokoj. Za zádveřím je technická místnost a wc. Z hlavního obytného prostoru v přízemí je přístup na zahradu. Do 2. NP s ložnicemi se vystupuje po křivočarém schodišti mezi kuchyňskou a pobytovou část přízemí.

Hlavní nosná konstrukce stavby je hrázděná dřevěná. Kvůli požární bezpečnosti i z kontextuálních důvodů se dřevo pohledově neuplatňuje na opláštění stavby. Fasáda je z bílé jemnozrnné silikátové omítky, okna a dveře jsou šedé barvy.

Autorská zpráva


 

Autoři: ateliér New Work – Svatopluk Sládeček, Jaroslav Matoušek, Petra Bitaudeau Vašková; spolupráce Františka Podzimková

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*