Rodinný dům v Tehově u Prahy

Hlavním prvkem dřevostavby na mírně svažitém pozemku je centrální vodní plocha osázená lekníny a další vegetací, která začíná dům přirozeně usazovat a propojovat s okolím. Obytná část vodní plochu ze tří stran uzavírá a je s ní v přímém kontaktu. Koncepce domu umožňuje uživatelům neustálý pohyb mezi exteriérem a interiérem – dům mohou opustit a zase se do něho vrátit ze všech světových stran. Hmota má mimo centrální vodní hladiny ještě další tři vnitřní atria které jsou osazeny různými typy dřevin a rostlin kvetoucích v rozdílném časovém období. Domem se začínají přirozeně prolínat různé intenzity měnících se vůní a barev.

Autoři se společně s majiteli domu rozhodli pro koncept prostoru, který bude žít a stárnout společně s jeho obyvateli a poskytne jim maximální užitný komfort. Klíčové ale nebylo slovo luxus, daleko více kvalita. Podstatnou roli hrálo spojení se zahradou a vodní plochou ve středu domu.
Pozemek umožňoval pracovat i s vícepodlažní variantou, architekti se však rozhodli pro jednopodlažní stavbu. Je to výhoda, kterou člověk ocení zvlášť s příchodem stáří, kdy je každý schod o něco vyšší než dřív. Samotné dispoziční rozvržení a charakter konstrukce vyvolává asociace k tradičním japonským domům.

Borovicový nosný skelet domu byl  koncipován tak, aby jeho struktura poskytla prostorovou transparentnost, která nabízí různé průhledy i prosklené stěny. Základním prvkem jsou tu rastry stěn s tabulkovou výplní obdélníkových formátů. Působivých detailů se v interiéru najde celá řada, ale autoři chtěli vytvořit spíš harmonický celek. Snaží se projektovat tak, aby řemeslníci měli  možnost zpracovat konkrétní detail čistě a bez komplikací.

Energeticky je dům podporován sadou fotovoltaických panelů na střeše, které dodávají přebytky do veřejné sítě, což bylo přání majitele. Architekti si naopak přáli, aby dům nepůsobil jako nějaký robocop. Nechtěli, aby byl zbytečně komplikovaný, co se týče současných technologií.  Nejsou tu ani klimatizační nebo rekuperační jednotky – dům má izolační trojskla v dřevěném rámu, členitý interiér vytápí podlahový systém uložený na reflexní zrdcadlové fólii. Stavba má jako zdroj tepla tepelné čerpadlo v kombinaci s plynovým kotlem, v koupelnách byla osazena topná tělesa. Majitelé si mohou také přitopit v krbu. Pozitivní výsledky přinesla už první topná sezona. Za vytopení tohoto domu s užitnou plochou 270 m2 se zaplatilo kolem dvaceti tisíc korun. Dům přitom neměl ambice být pasivní stavbou.
Tisková zpráva
Foto: Filip Šlapal

 

Rodinný dům v Tehově
Realizace: 2012-2014
Konstrukce a dodavatel: TFH dřevěné skeletové domy
Užitná plocha: 270 m2
Architektura a design interiéru: Hippos design – Radim Babák, Ondřej Tobola

Dům získal Cenu poroty a Cenu veřejnosti v soutěži Dřevěná stavba roku 2014

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*