ČTK) – Sankce za chybějící energetické štítky na budovách budou majitelům nemovitostí hrozit nejdříve od dubna 2013. Do té doby budou úřady při kontrolách shovívavé a budou vlastníkům spíše radit, řekl 13. prosince na tiskové konferenci vedoucí oddělení obnovitelných zdrojů ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Jirásek.
Energetické štítky mají podle zákona od příštího roku zajistit stavitelé, vlastníci budov nebo společenství vlastníků na nových budovách, při jejich přestavbách i při prodeji bytů. V případě pronájmů částí budov má nová povinnost platit od roku 2016. Již existující budovy mají získávat štítky postupně od roku 2015 do roku 2019, a to podle zákonem určené plochy.
Takzvané průkazy energetické náročnosti mají sloužit jako informace pro kupující či nájemce, kteří podle nich zjistí provozní náklady na energie. Nové opatření má vést k nižší spotřebě energií, a tím ke snížení výdajů. Novela má zavést také povinnost instalovat měřiče tepla v bytech s ústředním topením.
Nová pravidla můžou ovlivnit ceny nemovitostí, soudí výkonný ředitel realitní sítě RE/MAX Hanuš Němeček. "Lidé budou ochotni si za nemovitost s lepším hodnocením připlatit. Naopak, především u některých starších nemovitostí, očekáváme další pokles ceny," sdělil ČTK.
Nové normy obsahují také paragrafy, které v příštím desetiletí významně ovlivní novou výstavbu v Česku. Do 31. prosince 2018 musí členské státy EU zajistit, aby všechny nové budovy užívané a vlastněné orgány veřejné správy měly téměř nulovou spotřebu energie. Od konce roku 2020 se tomuto standardu budou muset podřídit všechny nové objekty, tedy například i rodinné domy.
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.