Schichtovy lázně hledají nové využití

(ČTK) – Ústí nad Labem bude řešit budoucnost kdysi honosných Schichtových lázní. Zdevastovanou městskou plovárnu ve čtvrti Střekov současný majitel vyklidil. Z bazénu odvezl tuny odpadků. V sousední sportovní hale vybudoval trampolínové centrum a nedávno zprovoznil centrum pro hraní laserových her, obojí je kvůli vyhlášení nouzového stavu nyní mimo provoz.

Lázně, které byly ve své době moderním koupalištěm, postavil v roce 1931 pro své zaměstnance továrník Georg Schicht. Od 90. let jsou zavřené. Budova lázní byla neúspěšně privatizována a posledních 20 let chátrala. Později se tu scházeli bezdomovci a narkomani.

Soukromý investor lázně nyní nabízí k prodeji. „Nemám pro ně využití, jedině bych tam mohl udělat byty,“ řekl ČTK Miloš Podolský, jednatel společnosti Power Get, která lázně a sousední sportovní halu vlastní. Z lázní nechal vyvézt odpadky i stavební suť, která byla v původním bazénu, zabezpečil objekt proti vniknutí cizích osob a další degradaci.

Místo si nedávno prohlédli zástupci města. „Bylo patrné, že stav budovy není špatný, původní železobetonová konstrukce nedegradovala,“ řekl ČTK historik a opoziční zastupitel Martin Krsek (PRO! Ústí).

Zastupitelé na konci února schválili záměr odkupu lázní a pověřili náměstka primátora Pavla Tošovského (ODS) jednat s majitelem o podmínkách a ceně za objekt. „Jednání přerušila současná situace s šířením koronaviru,“ řekl ČTK Podolský.

Město už jednou o koupi historicky cenného objektu uvažovalo. V roce 2015 si nechalo zpracovat statický posudek, podle něhož je možné konstrukci znovu využít. V současnosti je areál považován za brownfield. Město by se tak mohlo pokusit získat na revitalizaci dotaci.

Doplněno Stavbaweb:
Vrbenského  / Schichtovy lázně

Objekt lázní, který byl postaven podle projektu Paula Brockardta, financovala firma Johanna Schichta. Stalo se tak k 80. jubileum založení společnosti. Lázně, které sloužily především pro zaměstnance firmy, byly slavnostně otevřeny 6. září 1931. Bazén měl rozměry 25 x 12 metrů, a největší hloubku 3,5 metru. Lázně byly ve své době jedněmi z nejmodernějších ve střední Evropě.
Po druhé světové válce byly lázně přejmenovány podle Dr. Bohuslava Vrbeského. 
Fotografie z období vzniku najdete na stránkách usti-Aussig.net.Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*