Fotogalerie ke článku (1)
Slavné vily Libereckého kraje
Severočeské muzeum v Liberci
od 7. března 2008 do 13. dubna 2008
Kouzlo a osudy slavných vil Libereckého kraje odhaluje stejnojmenná výstava, která začala 6.3.2008 v Severočeském muzeu v Liberci. Expozice je putovní a postupně zavítá do dalších míst v regionu a České republiky. Představuje se v ní 50 výjimečných staveb ze 17 míst kraje postavených od sedmdesátých let 19. století po současnost. Architektura přesně odráží historické etapy vývoje regionu, řekl ČTK Marek Veselý z agentury Foibos, která výstavu uspořádala a vydala přehled o slavných vilách také knižně.
"V rámci edice Slavné vily jde již o sedmou knihu a sedmou výstavu," dodal. Ke zmapování slavných českých a moravských vil vedl autory zájem veřejnosti o Trmalovu a další pražské vily. Postupně tak vzniká cyklus věnovaný vilám všech krajům. Edice bude mít 15 svazků a představí 736 objektů od 400 architektů. Patronát nad celým projektem Slavné vily Čech, Moravy a Slezska převzala manželka prezidenta Livia Klausová.
Výstava a publikace o vilách Libereckého kraje ukazuje typické příklady staveb reprezentujících jednotlivé, navzájem odlišné historické etapy, vymezené dvěma válkami a pak čtyřicetiletou érou socialismu. "Války narušily v pohraničí vývojovou kontinuitu. Po 2. světové válce bylo z měst v Sudetech navíc vysídleno německé obyvatelstvo," podotkl Veselý.
Liberecký kraj je podle architektů zvláštní tím, že se v něm mísí český a německý vliv. Liberecká radnice je zdrobnělou replikou vídeňské a vily z dob monarchie navrhovali vedle místních stavitelů architekti z Mnichova, Vídně, Norimberku nebo Berlína. Na Turnovsku stavěli ale převážně čeští architekti, dodal Veselý. Podle editora cyklu Pavla Halíka jsou liberecké zahradní čtvrti jako třeba vznešená Masarykova třída unikátem, který nemá v zemi obdoby.
Většina slavných vil obývá třetí až čtvrtá generace lidí. Během té doby prošly citlivými, ale i brutálními úpravami. Snad nejhorší osud postihnul neorenesanční vilu Josefa Elstnera v Jablonném v Podještědí. Členitá stavba připomínající spíš hrad se proslavila ve filmu Rodinné trampoty oficiála Třísky. Nyní je ve špatném stavu a nikdo o ní nemá zájem. Mnohem větší štěstí má Schmelowského vila v Jablonci nad Nisou, ukázka aerodynamického funkcionalismu. Dispozice domu i řešení interiérů jsou nadčasové, a proto slouží ke spokojenosti svých nynějších majitelů bez úprav dodnes.
Zdroj: Zpráva ČTK, 6.3.2008
Doplněno Stavbaweb:
Výstava bude otevřena v Severočeském muzeu
od 7. března 2008 do 13. dubna 2008
Liberec, Masarykova ul. 11
ÚT- NE: 9 - 17 hodin
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.