Showroom elektrokol

Architektonické řešení vychází z urbanismu místa, tedy z unikátní polohy v blízkosti letiště. Strategická poloha na vstupu do města, spolu s intenzivním provozem na nedalekém Pražském okruhu, dávaly předpoklad ke vzniku showroomu elektrovozů, elektrokol atd. Umístění takového projektu ekodopravy mělo za cíl, aby byl pak přímo napojen na vstup do města a návštěvníci tak mohli využít ekologickou dopravu po městě.

Architektonický výraz koresponduje s kontextem tohoto dynamického místa i proto, že hlavní myšlenkou konceptu budovy je pohyb zachycený do statické formy. Návrh fasády je založený na poměrně jednoduché sestavě křivek, vycházející z trajektorie pohybu. Tyto křivky pak vytváří obal geometrického objemu. Výsledná geometrie je proložena parametrickým prostorovým konstrukčním modelem, následně topograficky upravena do formy pohledových lamel, které využívají stroboskopického jevu k vytvoření iluze pohybu.

Montovaná hala Showroom Praha-Ruzyně je navržena jako polyfunkční objekt ve tvaru nepravidelného lichoběžníku s jedním přízemním a dvěma nadzemními patry. Objekt má půdorysné rozměry 14,3 m × 27,0 m a výšku v atice od +0,000 je 9,2 m. Celková výška včetně podzemních garáží činí 13,65 m. Zastavěná podlahová plocha haly činí 341 m2. Celková plocha dvoupatrového showroomu je přes 950 m2, poslední patro slouží jako zázemí a sklad. Spodní část garáží včetně schodiště a výtahu je tvořena železobetonovým monolitem. Samotnou nosnou konstrukci tvoří ocelové rámy z HEA a IPE profilů. Celá ocelová konstrukce je stabilizována železobetonovým jádrem schodiště a výtahu, které stoupají až do 2. NP.

Objekt je vytápěn a chlazen tepelným čerpadlem se čtyřmi vrty. V plánu je navíc také instalace střešní fotovoltaické elektrárny o výkonu 40 kWp, po jejímž dokončení v roce 2023 by měla být budova po většinu roku energeticky zcela soběstačná. Budova by se mohla stát podnětným prototypem, který zprostředkuje využití nejmodernějších technologií z oblasti soběstačných řešení, jako je využívání alternativních zdrojů a přístupů k energiím. Cílem bylo vytvořit budovu, která existuje v symbióze se svým okolím, zcela s ním spolupracuje v jeho kontextu, ať už klimatickém, pohybovém či společenském, a pomáhá tak snižovat náš ekologický vliv na oblast města.

Autorská zpráva
Foto: Peter Chládek

Architekti: Mgr. arch. Peter Chládek, Ph.D.,  Ing. arch. Pavel Chládek
Realizace: 2019

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*