Sídliště Ďáblice ochrání územní studie

Pražští radní dne 19. června 2018 Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) uložili vypracovat územní studii pro sídliště Ďáblice. Studie by měla vytipovat místa, kde lze doplnit zástavbu tak, aby se nenarušil charakter sídliště, které má oceňované urbanistické řešení, množství zeleně i zajištěnou infrastrukturu. Mohla by se tak stát vzorem přístupu k pražským sídlištím.

„Sídliště Ďáblice nepochybně patří mezi kvalitní a promyšlenou pražskou zástavbu, která by měla být dobře ochráněna. Věřím, že společně s městkou částí Praha 8 a obyvateli sídliště Ďáblice se nám podaří nalézt to nejlepší možné řešení,“ říká Petra Kolínská, náměstkyně primátorky.

Přestože je sídliště považováno za stabilizované území, tak se jeho proměny odehrávají nekoordinovaně a mnohdy tak ohrožují jeho jedinečné vlastnosti. Územní studie by proto měla tyto hodnoty pojmenovat a chránit je. Studie proto navrhne například koncepci veřejných prostranství včetně parků, veřejné vybavenosti a infrastruktury. Zároveň by také měla vytipovat místa, kde je možné ještě zástavbu doplnit včetně možné výšky, kapacity a způsobu využití. Hotová studie bude podkladem pro rozhodování v území a také podkladem pro Plán revitalizace. (Studií řešené území o velikosti 121 hektarů je znázorněno v přiložené mapce.)

„Studie bude mít hlavní úkol, a to chránit sídliště Ďáblice, tak aby se zachovala jeho jedinečná identita. Tento přístup a metodiku bychom rádi aplikovali v budoucnu i na další pražská sídliště,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Zpracovatele studie vybere IPR ve veřejné soutěži.
Při zpracování analýz i návrhu studie se počítá se tím, že k plánování budou přizváni i místní obyvatelé, podobně jako tomu bylo například na sídlišti Vybíralka na Černém Mostě.

Území studie bude sloužit jako podklad pro rozhodování v území. Cena za vypracování studie se pohybuje okolo 2 000 000,- Kč.

K výstavbě na sídlišti Ďáblice se také vyjádřilo Zastupitelstvo HMP dne 14. 9. 2017 usnesením č. 29/91, ve kterém “nesouhlasí s výstavbou vysokopodlažních budov v ulicích Střelničná 1347, Tanvaldská 1347, Frýdlantská 1351, Čumpelíkova 1222 a Šimůnkova 1625 na Praze 8”.

Sídliště Ďáblice dle vítězného návrhu Vlastimila Durdíka a Jiřího Novotného z roku 1963 rozpracovali Josef Polák, Vojtěch Šalda a hlavní architekt souboru Viktor Tuček.

Harmonogram:
• Odevzdání návrhu studie ke kontrole pořizovateli – polovina února 2019
• Odevzdání návrhu studie k projednání – začátek května 2019 

tisková zpráva IPR

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Česká sídliště v době socialismu si byla podobná jako vejce vejci. Ale jen na první pohled, a jen pro laika. Když odhlédneme od chudokrevnosti architektonických prvků, překvapivě zjistíme, že některá nestála za nic, některá byla lepší, a některá až převapivě životná. Věcně i časově.
    Ale všechna měla svého tvůrce, svoji myšlenku, svoji koncepci, která byla závaznými územně plánovacím nástroji (ÚPD + ÚR) potvrzena a také chráněna!
    Ne, nejde o to staromilsky petrifikovat urbanistický celek na věky věků ámen. Mění se doba, životní styl, potřeby…inovace a proměny detailů jsou samozřejmě zákonité a nutné. Ale je k tomu zapotřebí používat legitimní nástroje…které i při řešení detailu, bude vycházet z analýzy celého sídliště a všech jeho aspektů (vč. sociálních). Bez hlubokého poznání založené koncepce hrozí nebezpečí, že zlepšení detailu může znamenat znehodnocení celku. A pustit se do toho bez účasti obyvatel, je výraz arogance a cesta do pekel.
    Je rozdíl, jestli inovujeme aditivně rostlou městskou strukturu, anebo obytnou čtvrt vzniklou v jedné době a na základě jednotícíc koncepce. Tento zásadní rozdíl je bohužel pod rozlišovací schopností současného územní plánování…v obou případech jde o území stabilizované…kde jsou drobné přístavby atd. možné… Ale způsob, jak prokázat jejich potřebu, nutnost, účelnost, neškodlivost, to ponechává na developerech a stavebních úřadech.
    Jednu epochu |zahušťování sídlišť jsme už v době agónie socialismu prožili. Jak je vidět, nic jsme si z té neblahé zkušenosti neodnesli… Totiž to, že si panelová sídliště zaslouží specifický územně plánovací a stavebně právní přístup k jejich nepochybně nezbytné inovaci.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Souhlasím s předchozím. Realita je ještě horší. Bulíky na nos obyvatelům Prahy (nejen v Ďáblicích) věší také ředitel IPR a zpracovatel nyní projednávaného Metropolitního plánu, kterým bude kvalitnější koncepce ověřená studiemi a regulačními plány blokována.
    Stavební uzávěry do ověření územ.studiemi pro cca 10 tzv. velkých rozvojových území Prahy určené v konceptu Úz.Plánu Prahy ( ÚRM HMP, přibl. r.2009) se nejen ruší mj. změnami Úz. plánu. Dříve jsou pozemky prodávány developerům, pak se dohaduje funkce a koncepce. Nedávno pozemek na Nám. Republiky, dříve mnohé další.

  3. Čtenář Stavbawebu says:

    Ušlechtilá myšlenka. Územní studie nic neochrání, protože to zkrátka neumí… Divím se, že to paní náměstkyni nikdo neřekl a že ona věší obyvatelům Ďablic bulíky na nos…
    Územní studie je nezávazný územně plánovací podklad, který se nemusí s nikým projednávat, který zastupitelé neschvalují, jen kývnou na zařazení do eviodence ÚP činnosti. Je to podklad který lze kdykoliv v budoucnosti (například po politickém kotrmelci, nebo na základě přesvědčovacího talentu nějakého developera) zcela jednoduše zrušit a nahradit územní studií novou…
    Ale možná jsou v Praze samí čestní, ušlechtilí, nezáludní, neziskuchtiví občané, politici, developeři atd, kteří táhnou za jeden ušlechtilý provaz. Pak by pohádka o územní studii, která umí ochránit nějaké urbanistické hodnoty mohla zafungovat…
    A tu o Červené Karkulce znáte?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*