Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková
Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...
Vychází: 12.2.2008
165 x 230 mm " V2 "
379.00 Kč
Ústí nad Labem, Teplice, Most, Chomutov, Bílina, Děčín, Litoměřice, Vandsdorf, Louny, Žatec a další, to jsou města a obce, do nichž se vydáme s knihou a výstavou Slavné vily Ústeckého kraje.
Ústecký kraj je stále ještě synonymem pro území, jehož podobu utvářel průmyslový růst. Konec devatenáctého století je zde charakterizován velkou stavební aktivitou, ve které se objevují všechny prvky historizujícího tvarosloví od klasicizujících poloh po romantické. Obrovské a až procovsky vyznívající vily si zde staví místní významní podnikatelé, ale i zástupci šlechtických rodin.
Jejich architekti pocházejí z Vídně, Prahy, ale nalezneme mezi nimi i místní jména. Příkladně můžeme jmenovat Josefa Mockera, Ludwiga Förstera, Jana Zeyera. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století se ve zdejší architektuře začínají projevovat vlivy florální secese i vídeňské geometrické moderny v realizacích vznikajících především po roce 1900. Zajímavým architektem tohoto období je např. Josef Weinollt. Rok 1918 znamená pro zdejší území velké politické změny, které se odrazí i na zdejší architektuře. Německá nobilita preferuje spíše architekty německé a zesílí vliv drážďanské architektury. Vazba na pražské architekty je sice menší, ale přesto zde staví např. Ervin Katona nebo Kurt Spielmann. Řada stavebníků zvolila místní architekty, jejichž jména se objevují skutečně pouze v daném místě, ale jejichž tvorba je přinejmenším zajímavá.
Publikace čtenáře zve do geografického prostoru, který svá tajemství teprve začíná vydávat.
Autorský tým publikace i stejnojmenné výstavy tvoří Tomáš Pavlíček (editor), Matěj Páral, Martin Krsek, Jolana Tothová, Alena Sellnerová.
Připravuje umělecká agentura FOIBOS a.s. ve spolupráci s Národním památkovým ústavem - územním odborným pracovištěm v Ústí nad Labem a dalšími.
Záštitu nad publikací i výstavou převzal hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc.
Zdroj: www.slavnevily.cz
Zpráva ČTK 12.2.2008:
Soubor 50 architektonicky nejvýznamnějších reprezentativních vil regionu od poloviny 19. století představuje nová publikace Slavné vily Ústeckého kraje. Její editor Tomáš Pavlíček v ústecké galerii Emila Filly před zahájením výstavy, která publikaci provází, novinářům řekl, že zajímavých vil je v kraji mnohem více. Kniha obsahuje hlavně stavby, ke kterým se podařilo sehnat nějaké údaje a příběh.
Zmapovat vily podle autorů knihy nebylo vůbec jednoduché, protože k mnohým se nedochovaly téměř žádné materiály. Mnoho z domů navíc patřilo Židům, které nacisté odvlekli do koncentračních táborů, nebo sudetským Němcům, kteří museli po válce odejít. Je tak údajně velmi obtížné sehnat pamětníky.
Podle Pavlíčka autoři získávali materiály pro publikaci zhruba půl roku, například v archivech, kronikách nebo různých starých odborných časopisech. Spoluautor knihy Martin Krsek uvedl, že ve dvou případech například využili kroniky mateřské školy.
Většina vil, které publikace mapuje, je veřejnosti nepřístupná. Autoři knihy museli jejich majitele přesvědčit, aby je nechali domy vyfotografovat, v některých případech i interiéry. Podle fotografky Marty Pavlíkové jsou někteří majitelé velmi vstřícní, zvláště starší lidé, jejichž rodiny vlastní domy již několik generací. Další prý bylo nutné dlouho přemlouvat. Zvláště obezřetní jsou prý majitelé nových vil. Pavlíček dodal, že takových objektů je v regionu velmi málo, naopak nejvíce jich pochází z meziválečného období.
Mnohé z vil se do knihy nedostaly, protože jejich majitelé je stačili nešetrnými rekonstrukcemi zničit. Výjimkou údajně nejsou nevhodná plastová okna a další úpravy. Podle Pavlíčka se navíc u drtivé většiny domů nezachovaly původní zahrady, které architekti velmi často navrhovali společně. Jsou i případy, kdy majitelé vilu zničili. Jako příklad autoři uvádějí velkostatkářskou vilu v Sýrovicích na Lounsku, kde někdo v 90. letech 20. století vše hodnotné vytrhal a údajně odvezl do Nizozemska. Domu nyní hrozí demolice.
Soubor Slavné vily Ústeckého kraje je součástí projektu, během kterého agentura Foibos mapuje všechny vzácné vily v regionech republiky. Dosud podobné publikace vyšly o Praze, Brně a Olomouckém, Jihomoravském a Jihočeském kraji.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…
Nejen tmavá, ale taky lesklá. Kdyby byla matná a profilovaná jako břidlicové šablony, tak by to tolik nebilo do očí.…