Současní architekti nabídnou odborné exkurze po českých městech

Praha 28. srpna (ČTK) – Exkurze do Národní technické knihovny, cyklovýprava po nejvýznamnějších staveništích současného Brna nebo výlet za dílem architekta Michala Sborwitze – to je jen zlomek akcí, které bude počátkem října hostit dvacítka českých a moravských měst. Tamní ikonické stavby či zajímavosti lokální architektury zájemcům představí současní tuzemští architekti. ČTK o tom za organizátory informovala Pavlína Svatoňová.

Světový den architektury se každoročně koná první pondělí v říjnu. Letos datum oslav vychází na 3. října, část akcí se nicméně bude konat již předchozí den v neděli 2. října.


Exkurzí, přednášek a komentovaných procházek po městech napříč Českou republikou se zhostí řada uznávaných architektů a teoretiků architektury, například Jaroslav Wertig, Pavel Nasadil, Roman Brychta, Petr Lešek či Ondřej Císler. Do projektu se zapojila česká metropole, Brno či Olomouc, ale například i pětitisícová Liboc. "Obyvatelé těchto míst budou mít příležitost znovuobjevit své město. A to díky architektům, kteří se zde třeba i narodili. Místní provedou po zajímavých a osobitých stavbách současné architektury a upozorní je na krajinné a urbanistické souvislosti či zvláštnosti," uvedla Svatoňová s tím, že hlavním organizátorem akce je občanské sdružení KRUH.

Podle Marcely Steinbachové, hlavní iniciátorky akce, je cílem projektu představit široké veřejnosti mimořádné počiny na poli architektury z 20 a 21. století. "Zajímají nás výjimečné stavby a genius loci daného místa. Snažíme se ukázat výjimečné stavby industriálního či hospodářského charakteru, stejně jako poukázat na nezdařilé realizace a necitlivé městské zásahy," doplnila Steinbachová s tím, že procházky a exkurze jsou zcela zdarma.

Pražané budou moci metropoli blíže poznat například v rámci prohlídky tří domů určených pro vzdělávání. Základní školu Bílá, Fakultu Architektury ČVUT a Národní technickou knihovnou přítomným okomentuje architekt Ondřej Císler. Pro sportovní nadšence je připravena exkurze na kolečkových bruslích za významnými prvorepublikovými a současnými vilami na Břevnově, další akce se pak věnují například pražské Letné, proměnám Vysočan či okolí Botiče.

O několik set kilometrů dál se v Ostravě bude konat například výlet za dílem architekta Michala Sborwitze, místní se budou moci zúčastnit i prohlídky kontroverzní novostavby Přírodovědecké fakulty. "V Brně pak bude k dispozici cyklovýprava po nejvýznamnějších staveništích či netradiční architektonický běh," doplnila Svatoňová.

Doplněno Stavbaweb:
Podrobný program naleznete na stránkách sdružení KRUH
zde

 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*