Praha 28. srpna (ČTK) – Exkurze do Národní technické knihovny, cyklovýprava po nejvýznamnějších staveništích současného Brna nebo výlet za dílem architekta Michala Sborwitze – to je jen zlomek akcí, které bude počátkem října hostit dvacítka českých a moravských měst. Tamní ikonické stavby či zajímavosti lokální architektury zájemcům představí současní tuzemští architekti. ČTK o tom za organizátory informovala Pavlína Svatoňová.
Světový den architektury se každoročně koná první pondělí v říjnu. Letos datum oslav vychází na 3. října, část akcí se nicméně bude konat již předchozí den v neděli 2. října.
Exkurzí, přednášek a komentovaných procházek po městech napříč Českou republikou se zhostí řada uznávaných architektů a teoretiků architektury, například Jaroslav Wertig, Pavel Nasadil, Roman Brychta, Petr Lešek či Ondřej Císler. Do projektu se zapojila česká metropole, Brno či Olomouc, ale například i pětitisícová Liboc. "Obyvatelé těchto míst budou mít příležitost znovuobjevit své město. A to díky architektům, kteří se zde třeba i narodili. Místní provedou po zajímavých a osobitých stavbách současné architektury a upozorní je na krajinné a urbanistické souvislosti či zvláštnosti," uvedla Svatoňová s tím, že hlavním organizátorem akce je občanské sdružení KRUH.
Podle Marcely Steinbachové, hlavní iniciátorky akce, je cílem projektu představit široké veřejnosti mimořádné počiny na poli architektury z 20 a 21. století. "Zajímají nás výjimečné stavby a genius loci daného místa. Snažíme se ukázat výjimečné stavby industriálního či hospodářského charakteru, stejně jako poukázat na nezdařilé realizace a necitlivé městské zásahy," doplnila Steinbachová s tím, že procházky a exkurze jsou zcela zdarma.
Pražané budou moci metropoli blíže poznat například v rámci prohlídky tří domů určených pro vzdělávání. Základní školu Bílá, Fakultu Architektury ČVUT a Národní technickou knihovnou přítomným okomentuje architekt Ondřej Císler. Pro sportovní nadšence je připravena exkurze na kolečkových bruslích za významnými prvorepublikovými a současnými vilami na Břevnově, další akce se pak věnují například pražské Letné, proměnám Vysočan či okolí Botiče.
O několik set kilometrů dál se v Ostravě bude konat například výlet za dílem architekta Michala Sborwitze, místní se budou moci zúčastnit i prohlídky kontroverzní novostavby Přírodovědecké fakulty. "V Brně pak bude k dispozici cyklovýprava po nejvýznamnějších staveništích či netradiční architektonický běh," doplnila Svatoňová.
Doplněno Stavbaweb:
Podrobný program naleznete na stránkách sdružení KRUH zde.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.