Před 125 byla otevřena budova dnešní Státní opery v Praze
Pražští Němci hráli v 19. století ve Stavovském divadle střídavě s českým souborem. Touha po vlastním divadle vedla v roce 1883 k jednáním o vybudování nové divadelní budovy pro Německý divadelní spolek. V průběhu tří let vznikl stavební plán, který byl předán vídeňskému ateliéru Fellner a Helmer. Na projektu se podílel autor vídeňského Burgtheatru Karl Hasenauer, na stavbě pak také pražský architekt Alfons Wertmüller. Finanční prostředky pocházely ze soukromých sbírek. Svým prostorným hledištěm stejně jako svou neorokokovou výzdobou patří tato divadelní budova k nejkrásnějším v Evropě.
(ČTK) – Před jedním a čtvrt stoletím, 5. ledna 1888, byla Wagnerovou operou Mistři pěvci norimberští slavnostně otevřena budova Nového německého divadla v Praze. Dnes je coby Státní opera součástí Národního divadla a kromě opery uvádí také balet. Svou neorokokovou výzdobou se řadí k nejkrásnějším divadelním budovám v Evropě.
Plán na vybudování stálé scény pro Německý divadelní spolek se zrodil v roce 1883. Na vypracování architektonického plánu budovy, jejíž stavba byla financována prostřednictvím sbírek, se podílel mimo jiné autor vídeňského Burgtheatru Karl Hasenauer.
Po svém otevření počátkem roku 1888 se Nové německé divadlo vypracovalo mezi kulturní instituce mezinárodního významu. Mezi výjimečné umělecké osobnosti, které v něm vystupovaly, patřili například dirigenti Gustav Mahler či Richard Strauss, ale také legendární zpěvák Enrico Caruso.
Nové německé divadlo bylo v provozu až do konce září 1938, kdy Divadelní spolek vypověděl všechny smlouvy a prodal divadelní budovu československému státu. Za okupace v něm pouze příležitostně hostovaly některé německé soubory.
Po skončení války dostal scénu k dispozici soubor Divadla 5. května. V roce 1948 však byla připojena k Národnímu divadlu a krátce poté změnila název Smetanovo divadlo.
Dvě desetiletí trvající éra nově získané nezávislosti, která odstartovala v roce 1992, skončila pro Státní operu Praha počátkem loňského roku. Tehdy se i přes protesty části umělců a kultury milovné veřejnosti znovu spojila s Národním divadlem.
Zajímavé řešení s využitím kombinace cihel a hliníku, které nejen dobře vypadá, ale i plní praktické funkce, jako je regulace…
Jinak celkem uvažuji i já o jeho koupě protože není nikde psáno že je to jenom na stavbu nového domu.…
Skvélé řešení pro moderní bydlení! Kombinace černé fasády s chytrými pasivními chladicími technologiemi je odvážný, ale funkční krok.
Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze kombinovat estetiku s energetickou efektivitou a udržitelností. Supr!
Je to sice takové že dost narychlo, ale když si člověk uvědomí že to platí až další dva roky, tak…