Stavba kostela je jako sbírka na Národní divadlo, říká kazatel

Církev bratrská chce do konce roku v Litomyšli otevřít svůj nový moderní kostel. Vzniká podle návrhu architekta Zdeňka Fránka v duchu funkcionalismu.
Stavba se od klasických kostelů velmi liší. Železobetonová dvouúrovňová konstrukce je zahloubena do svažitého terénu, boky mezi rozbíhajícími se plochami střech vyplní sklo. Ve spodní části jsou prostory pro veřejnost, v horní byt kazatele. Zvenku zůstane pohledový beton zachován, zevnitř bude kostel obložen dřevem a kamenem. Do sálu se vejde asi 150 lidí, bude na něj navazovat prosklené přísálí pro maminky s dětmi a dětský koutek. Chybět nebude ani tlumočnická zařízení pro simultánní překlad z němčiny a angličtiny. Vedle sálu budou dvě klubovny, kancelář kazatele, která bude zároveň sloužit jako místnost pro přespání hostů, sociální zařízení, šatna a kuchyňka. Prostor pod venkovním schodištěm se využije jako sklad zahradního náčiní.

Litomyšl (Svitavsko) 30. ledna (ČTK) - 
Církev bratrská chce do konce roku v Litomyšli otevřít svůj nový moderní kostel. Vzniká podle návrhu architekta Zdeňka Fránka v duchu funkcionalismu v sousedství průtahu městem směrem na Svitavy poblíž sokolovny. Ještě předtím by měl být dokončen byt duchovního. Neobvyklý vzhled kostelu dávají hlavně střídavě skloněné pultové střechy, které působí jako nájezdová rampa, řekl ČTK kazatel Daniel Smetana.

„Mottem byl žalm 57 ‚Bože, tvé milosrdenství až k nebi sahá, až do mraků tvoje věrnost‘. Architekt Fránek udělal ze střechy jakousi několikrát zalomenou cestu z betonu, která v poslední fázi jakoby ubíhá do mraků,“
uvedl Smetana.

Církev chce rovněž celkově upravit a ozelenit okolí stavby. „Rádi bychom kostel a okolí otevřeli veřejnosti i pro koncerty, přednášky a další akce,“ řekl Smetana.

Stavba bude celkem stát téměř 20 milionů korun. Církev na ni dosud shromáždila asi 15 milionů korun, zbytek peněz chce získat hlavně z grantů.

Postavit nový kostel není jako uskutečnit developerský projekt financovaný bankami a krytý alespoň zčásti předběžnými smlouvami s budoucími uživateli objektu. Církev bratrská v Litomyšli se do výstavby svého svatostánku pustila jako do značně dobrodružného podniku. Dosud se vždy podařilo sehnat peníze na pokračování stavby, i když se stékají často malými pramínky, které teprve společně vytvoří řeku. Při zahájení stavby v listopadu 2008 ale výsledek zdaleka nebyl jistý, říká kazatel Daniel Smetana.

„Do začátku jsme měli na účtu asi dva miliony korun. Bylo ale nutné postavit hrubou stavbu, jednorázově vylít celou betonovou část. To ovšem stálo šest milionů. Požádali jsme stavební firmu, zda nám bude důvěřovat, že máme něco slíbené, a půjde do toho. Oni souhlasili a díky Pánu Bohu se stal zázrak a peníze přicházely po částech v pravý čas tak, že jsme stavbu nemuseli nikdy zastavit,“ uvedl Smetana.

Vypočítává dlouhý seznam všech, kteří na kostel přispěli. Kromě darů místních členů, dalších sborů a stavebního fondu církve peníze pocházejí ze sbírek a benefičních akcí, z prodeje staré modlitebny v Litomyšli, od Waderovy nadace z Německa, sponzorů, Pardubického kraje a Litomyšle, která poskytla i pozemek.

Někdy to připomíná sbírku na Národní divadlo. Lidé mne na ulici zastavují a chtějí mi na místě dát nějaké peníze. Jiní posílají každý měsíc třeba jen několik stovek. Ale naplňuje mne to nadějí, že i v dnešní době lidé nemyslí jen na sebe, ale i na něco, co je přesahuje,“ říká kazatel.

Celkem bude kostel stát asi 20 milionů korun, zatím se sešly asi tři čtvrtiny celé částky. Zbytek peněz chce získat hlavně z grantů. „Je to i záležitost víry. Najednou se objeví sponzor a řekne, že nám chce nějakým způsobem pomoct,“ uzavírá Smetana.

Doplněno Stavbaweb:
Více informací o projektu i stavbě naleznete
zde.
Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*