Stavbou roku Karlovarského kraje je Pavilon akutní medicíny

(ČTK) – Pavilon akutní medicíny v karlovarské nemocnici získala hlavní cenu odborné poroty v 13. ročníku soutěže Stavby Karlovarského kraje. Mezi projekty vyhrál Jihovýchodní obchvat Chebu. Veřejnost hlasováním po internetu dala nejvíce hlasů přestavbě někdejší továrny na Becherovku na multifunkční Becherplatz. Hlasovalo se i o zachráněnou památku kraje, vyhrála rekonstrukce klášterního areálu v Ostrově. Letos soutěžilo o některou z cen 23 staveb a šest projektů. Zástupci vítězů převzali ocenění v pátek večer v Karlových Varech.

Pavilon akutní medicíny v Karlových Varech ( Zdroj foto: Subterra, která byla jedním ze subdovatalů stavby)
Pavilon akutní medicíny a centrálního vstupu v karlovarské nemocnici, která je součástí Karlovarské krajské nemocnice a.s., stál zhruba 600 milionů korun. Objekt má dvě podzemní podlaží, tři nadzemní a jednopodlažní technickou nástavbu, jejíž součástí je heliport záchranné služby. Stavba dostala i cenu hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného (ČSSD).

Mezi projekty vyhrál jihovýchodní obchvat Chebu. Jeho hlavním cílem je odvést významnou část dopravy ve směru rychlostní silnice R6 – Waldsassen z centra města. Nový úsek silnice 2. třídy II/214 je navržen v celkové délce 3,4 kilometrů.

Stavba, která má také odpůrce mezi obyvateli Hájů u Chebu, kterých se nejvíce dotkne, měla být financovaná z Regionální operačního programu Severozápad. Ten je ale pozastaven, a realizace je tak nyní velmi nejistá.

Přes 1000 lidí dalo svůj hlas na internetu multifunkčnímu prostoru Becherplatz, který vznikl přestavbou bývalé továrny Karlovarské Becherovky společností Karel Holoubek – Trade Group a.s. v centru Karlových Varů. V budovách na začátku třídy T. G. Masaryka, kde se desítky let vyráběl známý likér, vznikla kavárna, restaurace, pivovar, přičemž interiér je inspirován 19. stoletím a zachovává i mnoho původních prvků.

Mezi projekty lidé hlasovali nejvíce pro cyklostezku, konkrétně karlovarský úsek páteřní cyklostezky podél Ohře od Kauflandu po areál obchodního centra Varyáda. Při délce 617 metrů měl stát původně 21 milionů korun, protože jde o technicky náročný úsek. Nakonec po veřejné soutěži přijde stavba na 9,5 milionu korun.

Za nejlepší záchranu památky lidé zvolili obnovu klášterního areálu v Ostrově. Trvala od roku 2002 do 2007. Město postupně opravovalo jednu část areálu po druhé. Největší investicí byla přestavba bývalého kláštera na 37 městských bytů.

Hlavní podmínkou pro letošní ročník pro přihlášení stavby a projektu bylo, že stavba musí být postavena v Karlovarském kraji a musí být zkolaudována a uvedena do provozu v období od 1. ledna 2012 do 20. dubna 2013, projekty musí být zpracovány za období posledních pěti let do 20. dubna 2013.

Za předešlých 12 let prošlo soutěží 309 nových staveb a projektů.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*