Mzdové tarify ve stavebnictví od dubna vzrostou o 1,5 procenta
(ČTK) – České stavebnictví by mělo letos růst o tři až pět procent. ČTK to dnes řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. Loňský růst činil 2,3 procenta.
"Jsme optimisty. Stavebnictví je dlouhodobě barometrem recese i konjunktury. Věříme, že díky výsledkům loňského roku a proinvestiční politice vlády začínáme konjunkturální období," uvedl Matyáš.
Podle něj stavebnictví odolá i rizikům. Za ně označil například špatnou připravenost velkých infrastrukturních staveb a novou podobu zákona o posuzování vlivu projektů na životní prostředí. Zákon prý velký dopad i na developerské aktivity, které se loni výrazně podílely na růstu stavebnictví.
Stavebnictví patří k oborům, které nejvíce zasáhla nedávná krize. Stavaři od roku 2008 do roku 2013 přišli o 443 miliard korun, což je obrat za jeden rok. Kumulativní pokles sektoru proti roku 2008 činil 24 procent. Podle analýzy statistických dat z loňského léta za tu dobu zkrachovalo 41 větších firem, o práci v sektoru přišlo až 50.000 lidí.
Aktuální statistiky však ukazují, že se situace obrací. Stavební produkce loni podle Českého statistického úřadu meziročně vzrostla reálně o 2,3 procenta. Problémem však zůstává nízký počet stavebních povolení, úřady jich loni vydaly meziročně o 6,5 procenta méně. Orientační hodnota těchto staveb se snížila o 3,1 procenta na 249,8 miliardy korun.
Mzdové tarify ve stavebnictví od dubna vzrostou o 1,5 procenta
(ČTK) – Stavební odboráři se dohodli se zástupci zaměstnavatelů na růstu minimálních mzdových tarifů o 1,5 procenta. Vyšší mzdy budou stavaři pobírat od 1. dubna. ČTK to 10. února potvrdil předseda Odborového sdružení Stavba ČR Stanislav Antoniv. Loni tarifní mzdy i přes výraznou krizi sektoru vzrostly o 1,7 procenta.
"Shodli jsme se na úpravě minimálního mzdového tarifu pozitivním směrem," uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. Dohodu odbory se zaměstnavateli podepíšou 12. února, uvedl Antoniv.
Stavební odbory původně navrhovaly růst mzdových tarifů o 3,5 procenta. Zdůvodňovaly to tím, že se situace českého stavebnictví pomalu zlepšuje. "Od Nového roku navíc vláda zvýšila minimální mzdu na 9200 korun, poprvé v historii by tak minimální mzdový tarif v naší první platové třídě byl nižší než celostátní minimální mzda," řekl před časem Antoniv. Minimální tarif ve stavebnictví v první, tedy nejnižší platové třídě aktuálně činí 9000 korun.
Průměrná měsíční mzda ve stavebnictví v podnicích s 50 a více zaměstnanci loni stoupla meziročně o 2,9 procenta na 29.827 korun.
Stávající kolektivní smlouva vyššího typu platí od loňského jara do 31. března 2016. Kromě mzdových tarifů řeší například práci přesčas či v noci, pravidla pro podávání výpovědí a stanoví nárok na minimálně čtyři týdny dovolené. Z této smlouvy vycházejí jednotlivé podnikové kolektivní smlouvy.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.