Mzdové tarify ve stavebnictví od dubna vzrostou o 1,5 procenta
(ČTK) – České stavebnictví by mělo letos růst o tři až pět procent. ČTK to dnes řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. Loňský růst činil 2,3 procenta.
"Jsme optimisty. Stavebnictví je dlouhodobě barometrem recese i konjunktury. Věříme, že díky výsledkům loňského roku a proinvestiční politice vlády začínáme konjunkturální období," uvedl Matyáš.
Podle něj stavebnictví odolá i rizikům. Za ně označil například špatnou připravenost velkých infrastrukturních staveb a novou podobu zákona o posuzování vlivu projektů na životní prostředí. Zákon prý velký dopad i na developerské aktivity, které se loni výrazně podílely na růstu stavebnictví.
Stavebnictví patří k oborům, které nejvíce zasáhla nedávná krize. Stavaři od roku 2008 do roku 2013 přišli o 443 miliard korun, což je obrat za jeden rok. Kumulativní pokles sektoru proti roku 2008 činil 24 procent. Podle analýzy statistických dat z loňského léta za tu dobu zkrachovalo 41 větších firem, o práci v sektoru přišlo až 50.000 lidí.
Aktuální statistiky však ukazují, že se situace obrací. Stavební produkce loni podle Českého statistického úřadu meziročně vzrostla reálně o 2,3 procenta. Problémem však zůstává nízký počet stavebních povolení, úřady jich loni vydaly meziročně o 6,5 procenta méně. Orientační hodnota těchto staveb se snížila o 3,1 procenta na 249,8 miliardy korun.
Mzdové tarify ve stavebnictví od dubna vzrostou o 1,5 procenta
(ČTK) – Stavební odboráři se dohodli se zástupci zaměstnavatelů na růstu minimálních mzdových tarifů o 1,5 procenta. Vyšší mzdy budou stavaři pobírat od 1. dubna. ČTK to 10. února potvrdil předseda Odborového sdružení Stavba ČR Stanislav Antoniv. Loni tarifní mzdy i přes výraznou krizi sektoru vzrostly o 1,7 procenta.
"Shodli jsme se na úpravě minimálního mzdového tarifu pozitivním směrem," uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. Dohodu odbory se zaměstnavateli podepíšou 12. února, uvedl Antoniv.
Stavební odbory původně navrhovaly růst mzdových tarifů o 3,5 procenta. Zdůvodňovaly to tím, že se situace českého stavebnictví pomalu zlepšuje. "Od Nového roku navíc vláda zvýšila minimální mzdu na 9200 korun, poprvé v historii by tak minimální mzdový tarif v naší první platové třídě byl nižší než celostátní minimální mzda," řekl před časem Antoniv. Minimální tarif ve stavebnictví v první, tedy nejnižší platové třídě aktuálně činí 9000 korun.
Průměrná měsíční mzda ve stavebnictví v podnicích s 50 a více zaměstnanci loni stoupla meziročně o 2,9 procenta na 29.827 korun.
Stávající kolektivní smlouva vyššího typu platí od loňského jara do 31. března 2016. Kromě mzdových tarifů řeší například práci přesčas či v noci, pravidla pro podávání výpovědí a stanoví nárok na minimálně čtyři týdny dovolené. Z této smlouvy vycházejí jednotlivé podnikové kolektivní smlouvy.
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…
co na to říci - na Mercerově stupnici kvality měst se na prvých třech místech obvykle střídají Vídeň, Curich a…