Cyklus veřejných přednášek pořádaných VVP AVU.
zimní semestr 2011/2012
Během prvního podvečera se představí pět finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého – 9.11.2011
Cyklus přednášek v zimním semestru 2011/2012 není úzce tematicky zaměřený, spojuje jej snaha představit aktuální dění v českém umění a chuť přinášet témata, která by neměla zapadnout. Opět se budeme věnovat nejen výtvarnému umění, ale i architektuře a obecným, kulturně-společenským tématům. Jeden z přednášejících bude – podobně jako v předchozích cyklech – zastupovat také pohled slovenských kolegů.
Během prvního podvečera se představí pět finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého. Jejich krátké prezentace se uskuteční v mezidobí, kdy bude zahájená jejich výstava v Centru současného umění DOX, ale ještě nebude rozhodnuto o vítězi. Prezentace finalistů se na AVU koná již čtvrtým rokem. Následovat bude přednáška slovenského architekta Imro Vaška, který od letoška vede jeden z ateliérů na pražské VŠUP. Svůj příspěvek pojal jako zamyšlení nad způsoby uvažování o architektuře a nad možnostmi, jak architekturu vyučovat. Pedagožka AVU Milena Slavická představí ruskou konceptuální školu, kterou se odborně zabývá již mnoho let, a se kterou je od konce 70. let také v přímém kontaktu. Cyklus uzavře filozof a sociolog Václav Bělohradský, který se bude ptát po smyslu výrazu „post“ v dnešní společnosti.
program:
středy, 18:00, aula AVU (3. patro)
on-line stream a archivace Česká televize, I-Vysílání
http://www.ct24.cz/kultura/kultura-on-line/stredy-na-avu/
moderuje Terezie Nekvindová
9. 11. 2011
Finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého
Filip Cenek / Dominik Lang / Pavel Sterec / Marek Ther / Jiří Thýn
Již počtvrté se na AVU představí finalisté prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého, která je udělovaná českým umělcům a umělkyním do 35 let. Přijďte zjistit víc o vystavených pracích a o samotných finalistech v době mezi zahájením výstavy v Centru současného umění DOX a vyhlášením vítěze.
23. 11. 2011
Imro Vaško: Proč? Jak? Co?…
Jako kdybychom byli na konci anebo na začátku… Nárůst bulváru, různých katastrof, stresování společnosti a nerovnost aspektů globální přítomnosti nutí čím dál naléhavěji rozmanitá fóra, aby formulovala základní otázky. Potřeba změny konfrontuje i disciplínu architektury a její akademické prostředí s opakujícími se univerzálními pochybnostmi a nejistotami. Slovenský architekt a teoretik architektury Imro Vaško bude ve své přednášce testovat strategie a možnosti architektonického uvažování v nových začátcích. Imro Vaško se věnuje konceptuální a vizionářské architektuře, urbanismu a instalacím. Zabývá se tendencemi středoevropské architektury a paralelním modernismem. Od začátku 90. let vede akademickou platformu architektonického experimentu Laboratórium architektúry na VŠVU v Bratislavě, od letošního podzimu i ateliér Architektura III na VŠUP v Praze.
14. 12. 2011
Milena Slavická
Lesk a bída avantgard. Ruské avantgardní umění 70. 80. a 90. let. minulého století
Kratochvilné vyprávění o ruském, zejména pak moskevském, neoficiálním umění čtyř generací přednese historička umění, kurátorka a pedagožka AVU Milena Slavická. Ruskou neoficiální výtvarnou a literární scénou se Slavická odborně zabývá již řadu let, a od konce 70. let je s ní také v přímém kontaktu. V letech 1978–82 také organizovala s Jindřichem Chalupeckým návštěvy moskevských nekonformních umělců v Praze. Téma zpracovává i kurátorsky: např. výstava skupiny Medhermeneutika (Praha 1990) nebo Létat, odejít, zmizet. Tři generace moskevského konceptuálního umění (Praha 1995, Berlín a Kiel 1996).
11. 1. 2012
Václav Bělohradský
Části bez účasti: o post-společnostech
Filozof a sociolog Václav Bělohradský se bude ve své přednášce zabývat smyslem výrazu "post" ve formulích jako postdemokracie, postprodukce, postindustriální, postmoderní, postideologické, post hegemonické ad.
zdroj: Vědecko-výzkumné pracoviště / Akademie výtvarných umění
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.