Studie na přeměnu Vítězného náměstí bude kompletně hotová za rok

(ČTK) – Dopracování a projednání návrhu na přeměnu Vítězného náměstí v Praze 6, které řídí Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), bude hotové do konce příštího roku. Původní termín byl o polovinu prodloužen, protože ke studii se bude vyjadřovat přes 60 subjektů, jejichž časové možnosti nelze ovlivnit. Dokončení odevzdaného soutěžního návrhu bude stát maximálně 8,4 milionu korun, vyplývá z dokumentu schváleného na jednání rady hlavního města dne 30. září 2019. Náklady na přeměnu lokality jsou odhadovány na 500 milionů bez DPH.

Vítěz soutěž, architektonická kancelář Pavel Hnilička Architekti, má za úkol ve spolupráci s hlavním městem dopracovat návrh na novou podobu náměstí tak, že ho projedná s více než 60 dotčenými subjekty a zapracuje jejich připomínky. Koncepční studie má přinést nejen dopravní řešení lokality, ale hlavně posílení základních funkcí náměstí – pobytové, společenské a reprezentativní.

Kolem vnitřní části Vítězného náměstí mají být vysázeny stromy, které je oddělí od silnice. Chodci se do středu náměstí dostanou díky novému výstupu z metra a přechodům. Kruhový objezd má mít tři pruhy. Uprostřed náměstí bude stát obelisk. Byl i v původních plánech Antonína Engela, který ve 20. letech minulého století náměstí projektoval. Podobu monumentu by podle poroty měla určit výtvarná soutěž. Pomník zahraničním vojákům druhé světové války bude přesunutý k Technické ulici.

Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925 a nyní do něj ústí několik komunikací – Evropská, Čs. armády, Jugoslávských partyzánů, Svatovítská a Dejvická. Mělo několik názvů, mimo jiné v letech 1952 až 1990 se jmenovalo Říjnové revoluce. Mezi Pražany se pro něj vžil název Kulaťák.

Doplněno Stavbaweb:

Více informací k soutěži a všechny návrhy naleznete zde: www.iprpraha.cz/viteznenamesti 

Související články:
Vítězné náměstí – výsledky soutěže  14.11.2018
Praha vyhlásila soutěž na proměnu Vítězného náměstí  24.4.2018
Architektonická soutěž promění Vítězné náměstí  14.3.2018
Praha v dubnu vypíše soutěž na podobu Vítězného náměstí  17.1.2018
O co jde v soutěži na novou podobu dejvického Vítězného náměstí?  16.6.2017
Praha 6 zvolila tým pro soutěž na úpravu Vítězného náměstí  3.1.2017
Kolínská: Praha by měla vykoupit pozemky na Vítězném náměstí 30.11.2016
Praha chystá urbanistickou soutěž na úpravy Vítězného náměstí 25.10.2016
Praha 6 připravuje urbanistickou soutěž k Vítěznému náměstí 14.6.2016
Vzhled Vítězného náměstí v Praze 6 určí urbanistická soutěž 29.3.2016


Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Krytá nástupiště u tramvaje jsou jistě přínosem, ale jen naprostý diletant udělá vstupní schodiště do metra nekrytá!!! Přemýšlíte hlavou, pane Hniličko? Asi máte rád klouzavý nepořádek, i když lze schody vyhřívat.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*