Přednáška Svitlany Smolenské se bude věnovat několika palčivým otázkám. V čem spočívá jedinečnost ukrajinské průmyslové, občanské a bytové architektury těchto let? Měla by být zachována? Proč je v zahraničí obdivována a na Ukrajině stále nedoceněna? Co bylo hrdinského na architektuře Ukrajiny a Charkova – prvního hlavního města Ukrajiny v letech 1919–1934? Budou představeny průmyslové giganty jako Dněproges a Charkovská turbinová elektrárna, nová města Záporoží a Nový Charkov, velkolepé metropolitní projekty: soubor náměstí Svobody – největšího náměstí v Evropě a další příklady avantgardní architektury postavené nebo navržené v těchto letech. Proč v následujících desetiletích ztratily svou autenticitu a jak nová válka ohrožuje zachování dědictví modernismu na Ukrajině v současnosti?
Svitlana Smolenska je teoretička architektury s rozsáhlými akademickými zkušenostmi v oblasti restaurování architektonických památek. Dlouhodobě se věnuje modernistické architektuře na Ukrajině a možnostem její obnovy. Od roku 2018 je profesorkou na Fakultě architektury a urbanismu na Kharkiv School of Architecture v ukrajinském Charkově.
Přednáška je doprovodným programem výstavy The Matter of Data. Přednáška je pořádána ve spolupráci s Royal College of Art v Londýně jako součást cyklu přednášek postgraduálního studia 2021/22.
Registrace zde
podle podkladů pořadatele
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.