Techtextil 2015

Techtextil představí mnoho typů udržitelných vláken
V příštím desetiletí se můžeme těšit na převratné inovace na rozhraní mezi biologií a špičkovými technologiemi. Tento vývoj bude mít vliv nejenom na základní vstupní materiály pro výrobu syntetických materiálů a obalů, ale i na výrobní postupy v textilním průmyslu. Průmysl je stále více závislý na biologických procesech a všechny postupy, které využívají obnovitelných zdrojů a biotechnologií s cílem vyrobit určité materiály nebo měnit jejich charakteristiky, se rychle vyvíjejí. Většina projektů, které zkoumají možnosti nahrazení konvenčních materiálů, až doposavad využívala materiálů čerpaných z přírody.  Na druhou stranu je jasné, že v příštím desetiletí se budeme potýkat se zásadním nedostatkem zdrojů a budeme muset nutně zvýšit svoji mobilitu. Úspěch elektromobilů bude do značné míry záviset na tom, zda se designérům podaří snížit hmotnost vozidel. V tomto kontextu bude zcela jasně hrát důležitou roli výroba lehkých materiálů. Proto není překvapující tendence stále častěji nahrazovat těžké kovové díly kompozitními materiály, které jsou vyráběny z obnovitelných surovin, jež životní prostředí tolik nezatěžují a nezanechávají tak výraznou uhlíkovou stopu. Na mezinárodním veletrhu technických a netkaných textilií Techtextil od 4. do 7. května 2015 ve Frankfurtu nad Mohanem se proto představí široká škála nových řešení na základě biokompozitů.

Textilní struktury vyztužené vlákny mají nejenom potřebné charakteristiky, jako je pevnost a odolnost nutné pro průmyslové využití, ale jsou i snadno tvarovatelné, a tudíž atraktivní pro průmyslový design a výrobu zakřivených komponentů. Vědci z Institutu textilního a zpracovatelského průmyslu v německém Denkendorfu vyvinuli nové metody výroby extrémně lehkých sendvičových nebo dutých materiálů a dvojitě zakřivených struktur inspirovaných druhem mořské ježovky, které představí v rámci Techtextilu.

Stejně tak má vyztužení lehkých kompozitních materiálů vlákny vysoký potenciál a může značně ušetřit při konstrukci lehkých dílů. Samovýztužné kompozitní materiály na bázi polymerů (SRPC) mají dokonce vyšší mechanické kvality než materiály vyztužené vlákny, a jejich velkou výhodou rovněž je, že se k výrobě použije jen jedna jediná rodina polymerů, což značně zjednoduší recyklaci již nevyužívaného produktu. V rámci společného projektu laboratoře Centexbel a SLC Lab z Belgie byly v posledních dvou letech vyvinuty postupy s cílem vyrábět samovýztužné kompozitní materiály na bázi PLA  (polylactic acid – biopolymer z obnovitelných zdrojů). Řešitelé tohoto projektu usilovali o odstranění některých problematických vlastností PLA za pomoci samovýztužného kompozitního materiálu na bázi polymerů (SRPC), který má vyšší odolnost proti nárazu a je pevnější než konvenční desky z PLA. Projekt by měl být dokončen těsně před zahájením veletrhu Techtextil.

Na veletrhu Techtextil se můžete seznámit s kompletním spektrem nabídky a know-how tohoto odvětví – od výzkumu a vývoje přes různé materiály, výrobu, další zpracování a recyklaci až k aktivním článkům, jakými jsou svazy a specializovaná nakladatelství.

Paralelně s Techtextilem probíhá Texprocess – veletrh technologií pro zpracování textilu a pružných materiálů.

Pro další informace o veletrhu Techtextil navštivte stránky: www.techtextil.messefrankfurt.com 
tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*