Nová příručka KM Beta poradí jak minimalizovat tepelné mosty a uspořit energii
Společnost KM Beta a.s., výrobce zdicího systému KMB SENDWIX, vydává technickou příručku Tepelné mosty.
Neustálý růst cen energií i jejich zvyšující se nedostatek nás nutí snižovat energetickou náročnost. Jednou z cest je stavba nízkoenergetického nebo pasivního domu. Při užívání staveb se zvyšujícími se nároky na tepelný odpor konstrukce roste význam tepelných mostů. Jejich vliv na energetickou náročnost stavby může být významný, v extrémních případech mohou tepelné mosty způsobovat ztrátu i více jak 1/3 energie potřebné na vytápění místností. Společnost KM Beta a.s., výrobce zdicího systému KMB SENDWIX určeného pro nízkoenergetické a pasivní domy, vydává technickou příručku Tepelné mosty. Na téměř 80 stranách čtenáře provede problematikou tepelných mostů, jejich hodnocením a obecně otázkou úspor energií. V publikaci je detailně představeno 19 různých řešení detailů. Na základě uvedených schémat a tabulek lze tepelné mosty minimalizovat již ve fázi projektu. Příručku lze získat u regionálních manažerů společnosti KM BETA a.s. nebo stáhnout na www.sendwix.cz .
Co znamená označení „tepelný most“
Tepelný most je místo v konstrukci, kde vlivem jiné geometrie stavebního detailu nebo užitím jiných stavebních materiálů dochází ke zvýšenému tepelnému toku (přepočítáno na jednotku plochy konstrukce). Tepelné mosty jsou zatím téma relativně neznámé a bohužel málokdo je v rámci projektové přípravy stavby řeší. Při realizaci stavby je na jejich řešení zpravidla pozdě, vzniká tak v průběhu stavby již neřešitelný, nebo jen obtížně řešitelný detail, který je však pro kvalitu stavby zásadní.
Cílem je minimalizace tepelných mostů
Tepelné mosty jsou na každé stavbě, není možné se jim zcela vyhnout. Cílem je však jejich minimalizace, neboť negativně ovlivňují mikroklima v interiéru, tepelné ztráty budovy, někdy i samotnou statiku stavby. Je nepřípustné, aby se v obytných místnostech vyskytovala plíseň, nebo dokonce jinovatka či námraza. Rovněž je nepřípustné, aby v konstrukci nadměrně kondenzovala vodní pára. Tato problematika se však netýká jenom novostaveb. Velké nedostatky jsou při zateplování stávajících budov — proto ostatně panuje mezi širší veřejností fáma, že „zateplením domu zdi přestanou dýchat a v domě se objeví plíseň“.
Technická příručka Tepelné mosty
Nejčastějšími místy, kde mohou vznikat tepelné mosty jsou např. oblasti okolo okenních a dveřních otvorů, místa, kde zdivo přechází ve střešní plášť nebo základy budov. Tyto a další detaily lze najít právě v technické příručce Tepelné mosty. Jednotlivé detaily vč. teplotních parametrů jsou rozpracovány pro různé tloušťky izolace. Součástí publikace je příloha s tabulkami. Již ve fázi projektové přípravy tak lze tepelné mosty minimalizovat a zvýšit tak celkový tepelný odpor budovy a tím i kvalitu stavby. V závěru příručky je podrobný výpočet energetické náročnosti u konkrétního rodinného domu. Na základě informací získaných v publikaci Tepelné mosty lze navrhnout tloušťka izolací a vhodné řešení konkrétních detailů při plánování nízkoenergetických a pasivních domů.
Příručka Tepelné mosty a v ní obsažené výpočty potvrzují, že systém KMB SENDWIX je velmi vhodný pro stavbu nízkoenergetických a pasivních domů. Publikace je, vzhledem ke stále častějšímu používání sendvičového zdiva ve stavebnictví, příspěvkem ke správnému řešení detailů a celkovému zlepšení kvality ve stavebnictví.
Autory technické příručky jsou odborníci ze společnosti KM Beta a.s. ve spolupráci s Ing. Romanem Šubrtem ze společnosti ENERGO CONSULTING České Budějovice.
O systému KMB SENDWIX
KMB SENDWIX od společnosti KM Beta a.s. je prvním uceleným a certifikovaným systémem vícevrstvých konstrukcí na českém trhu. Zdicí prvek KMB SENDWIX je zhotoven z vápna a přírodního křemičitého písku a je vytvrzen účinkem páry za vysokého tlaku. Součástí systému KMB SENDWIX jsou i prvky pro zdění příček, překlady, věncovky, lícové a komínové zdivo, zdicí a spárovací malty, lepidla a pomocný materiál. Lícové prvky jsou vyráběny jak v přírodní bílé barvě, tak v barevných odstínech. Nosnou konstrukci obvodového pláště tvoří mimořádně pevné vápenopískové kvádry. Z vnější strany se na zdivo přikládá tepelná izolace ve variantách: KMB SENDWIX P — kontaktní stabilizovaný polystyren; KMB SENDWIX M — kontaktní minerální izolace z čediče; KMB SENDWIX L — provětrávaná konstrukce krytá pláštěm z pohledových spárovaných vápenopískových cihel.
Systém KMB SENDWIX je koncipován tak, aby tepelné vlastnosti zdiva vysoce překračovaly hodnoty doporučované normou (R = 3,0 — 6,67 m2K/W nebo U = 0,32 — 0,15 W/m2K, žádoucí je co nejvyšší R a nejnižší U). Tyto vlastnosti při správném technologickém postupu zdivo KMB SENDWIX bez problémů poskytuje. Projektant či investor si v závislosti na stavebním záměru může libovolně vybrat požadované výsledné parametry tepelného odporu a součinitele prostupu tepla. Více o systému na www.sendwix.cz
Tisková zpráva KM Beta, Privilege PR
19. září 2009
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…