Klastr začínajících firem v Nantes
HUB CREATIC
Místo: La Chantrerie, Nantes
Klient: Nantes Métropole Aménagement
Architekt: TETRARC
Vedoucí projektu: Alain Boêffard
Manažer projektu: Patrick Moreuil
Studie: Patrick Moreuil, Marc-Antoine Bouyer, Hervé Martin
Krajinářský architekt: PHYTOLAB
Dodavatelé:
konstrukční systém: ETPO
komunikace a zemní práce: BRETHONE
ocelové konstrukce: EMFA
fotovoltaické panely: EUROETANCHE
atrium: METALOBIL
tesařské práce exteriér: LEBLANC
hliník, truhlářství a tesařství interiér: MADEC
Foto: Stéphane Chalmeau
Tetrarc spojil své jméno se založením a stavbou tzv. Hub Créatic v Nantes. Tato budova je věnována mladým společnostem, které se zabývají rozvojem nových digitálních aplikací. Za živými žlutými stěnami sídlí na sedmdesát těchto začínajících firem. Budova ujišťuje o jejich přítomnosti ve městě a za nižší nájemné jim nabízí pracovní prostor, jehož velikost lze různě uzpůsobit a kde mohou dokončit své projekty, prožít první chvíle své existence a započít rozvoj. Firmy jsou rozmístěny kolem velkého atria, prostorový rozvrh přispívá ke komunikaci a součinnosti jejich projektů. Architektura a inovační práce jsou tady v harmonii.
Architektura reflektuje konkrétní účel budovy a je výkladní skříní pro excelentní průmysl v Nantes, který jen v tomto městě čítá na 700 společností, které představují 18 000 pracovních míst v oboru nových informačních a komunikačních technologií. Hub Créatic stojí v srdci La Chantrerie, což je kampus se soukromými i veřejnými školami, jako např. Ecole Nationale Supérieure des Mines, Ecole Supérieure du Bois, Ecole de Design Nantes Atlantique et Polytech a Ecole d’Ingénieurs de l’Université de Nantes. Nová budova se prezentuje jako komunikující městská kancelářská budova. Její architektura zprostředkovává obraz úlu – tvar oken jako pláství a medová barva fasády způsobují pozitivní konotaci úlu a jeho intenzivní a vysoce produktivní činnosti.
Tetrarc využil umístění tohoto projektu a dotvořil živý obraz staveb, objektů s různorodou estetikou od různých ateliérů, jak vznikly od devadesátých let. Budova využívá otevřené polohy pozemku u silnice do Bretaně. Hlavní vchod a okna v čelní fasádě se obracejí do virtuálního bulváru, navrženého Christianem de Portzamparc tak, aby centrum města Nantes s ikonou vysoké věže Tour de Bretagne bylo symbolicky spojeno s periferní výstavbou pro akademické, kulturní a terciární účely.
Zdroj: v2com
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.